'Kantarın topuzunu kaçırdık havayolu sayısı azalacak'

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Her konuda olduğu gibi bu sektörde de kantarın topuzunu kaçırdık" dedi. Sabancı, havayolu taşımacılığının bu yılın moda sektörü olduğunu, sektöre birileri girerken...

GAZİANTEP - Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Her konuda olduğu gibi bu sektörde de kantarın topuzunu kaçırdık" dedi. Sabancı, havayolu taşımacılığının bu yılın moda sektörü olduğunu, sektöre birileri girerken arkasından hemen başkalarının da girdiğini söyledi. Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı'nda sivil havacılığa yeni lisans almak için başvuranlar olduğunu ifade eden Sabancı, talepten hızlı olarak arzın gelişmesinin kantarın topuzunu kaçırdığını ifade etti.
'40-50 uçaklı şirketler ortaya çıkacak'
Sabancı şöyle konuştu: "Şahsi kanaatim önümüzdeki iki-üç ay içinde kantarın topuzu arzla talebin buluştuğu yerde yeniden dengeye girecek, yani özetle havayolu sayısı azalacak. Sektörde birleşmeler de yaşanacak, 18 yerine üç-dört havayolu kalacaktır." Türk Havayolları dışında 40-50 uçağı olan havayolu şirketlerinin ortaya çıkacağını ifade eden Sabancı, şöyle dedi: "Bu rekabet nereye kadar gider? Teorik olarak rekabet yolcuya üstüne para vermeye kadar gider. Bu arada verimlilikle birebir bir olay gelişiyor burada. Bizim uçağın yerde kalma süresi 30 dakika. Eskiden bu 45-50 dakikaydı Türkiye'de. 18'in içinde sadece bir havayolu daha deniyor bizim dışımızda 30 dakikayı. Uçak daha fazla havada kalınca daha fazla ciro yapma potansiyelin var. Aslında bu bir verimlilik. Rekabet işte böyle faydalar da getiriyor."
Sabancı, havayolu taşıyıcılarının artık müşterinin ne istediğine odaklanmak zorunda olduğunu ve müşterinin güvenli uçmak, A'dan B'ye uçmak ve en düşük fiyatla uçmak istediğini ifade etti. Sabancı, şirket olarak uçaklardaki fırınları söktüklerini, çünkü iç hattaki yolcularının ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında uçtuğunu ve sıcak yemek istemediğini belirtti.,
'Uçaktaki fırınları söktük'
Sabancı, uçaktaki fırınları 'Kullanmadığımız fırını taşımayalım, yakıttan tasarruf edip fiyattan düşelim' diye söktüklerini kaydetti.
Sabancı, rekabetin getirdiği verimliliğin bazılarını yolcuların gördüğünü ifade ederek, "Örneğin ne yiyorsan onun parasını ödüyorsun. Bunu misafir görüyor. Ama uçak 15 dakika daha az yerde kalıyor. Bu da bir verimlilik ancak bu fazla görülmüyor" dedi. Sabancı, havayollarında kesinlikle güvenlikle ilgili bir kaygı olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.