Kanunsuz eylem yapanlar atılır

Kanunsuz eylem yapanlar atılır
Kanunsuz eylem yapanlar atılır

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu sendikayı suçladı.

İSTANBUL - THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 305 THY çalışanının işten atılmasına ilişkin “Ortada zarar var. 100 bin kişi o gün biletini ertelemek zorunda kaldı. İşi aksatırsan, kanunsuz eylem yaparsan hukukta karşılığı neyse uygulanır” dedi.
Topçu, THY’nin İstanbul-Hurgada hattının açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. 305 kişiye kanunsuz bir eyleme hukuktaki karşılığını uyguladıklarını belirten Topçu, şöyle devam etti: “Öğle tatilinde ya da mesai dışında cumartesi-pazar üyeleri toplar, bu kanunu eleştirebilirsin ama işi aksatma hakkın yok. İşi aksatırsan, kanunsuz bir eylem yaparsan karşılığı neyse uygulanır. Bu sayı 400’den fazlaydı, biz 305 kişiye indirdik. Şimdi bir krizi yönetiyorsun, krizi yönetirken görev hasarları olur, hatalar olur. Şu an bu hatalar mahkemeye gitti. Bizim yapacağımız en objektif şey, bu mahkeme kararını beklemek.”
Kendisinin eylem günü Üsküp’te olduğunu belirten Topçu şöyle konuştu: “Ben o gece müdürlere, ‘Arkadaşlar bu konuyu okumamış olabilir. Karşılığında ilgili kanunun maddelerini yazın ve böyle bir eylem yapıldığı zaman çalışanın başına ne gelir bunları tebliğ edin’ dedim. Sendikanın kandırmasıyla arkadaşlar işinden oldu’ dedi.”

Umut Oran’a yanıt
CHP Milletvekili Umut Oran, TBMM’de verdiği soru önergesinde, Topçu’nun kazancını sormuştu. Topçu, Oran’a verdiği yanıtta, “Sen ilk önce Bolu’daki tekstil fabrikanda kaç elemana asgari ücret veriyorsun? Eğer benim verdiğim ücretin üçte birini veriyorsan susacağım ve özür dileyeceğim” dedi. Oran da yaptığı açıklamada “Bu ülkede millet tarafından görevlendirilmiş milletvekilleri elbette soru soracaklar, araştırma önergesi verecekler, gerekirse gensoru yolunu da kullanacaklar. Bunları da beklesin. Eğer gereken cevap verilmezse bu yollar da açık” diye konuştu. (DHA)

bigPara.com