Kapalıçarşı esnafından eylem

Kapalıçarşı esnafından eylem
Kapalıçarşı esnafından eylem
Kapalıçarşı'da yarına kadar dükkanlarını boşaltmaları yönünde tebligat gönderilen yaklaşık 80 esnaf, bu sabah eyleme başladı.

İSTANBUL Kapalıçarşı'da bulunan Sandal Bedesteni'nde, 20-25 yıldan bu yana hizmet veren yaklaşık 80 esnafa dükkanlarını boşaltması için tebligat gönderilmesinin ardından, esnafların başlattığı eylem devam ediyor. Yarına kadar dükkanlarını boşaltmaları istenen yaklaşık 80 esnaf, sabah saatlerinde eyleme başladı. Bedestenin 4 ana kapısına kilit vurarak eylemlerini sürdüren esnaflara dışarıda da diğer esnaf arkadaşları ile yakınları da alkış ve sloganlarla destek verdi.

 BİR MUTABAKATA VARILMADAN KESİNLİKLE BURAYI BOŞALTMAYACAĞIZ

Bedesten içinde eylemini sürdüren esnaflardan İlyas Öztürk kilitli kapının arkasından basın mensuplarına konuştu. Sandal Bedesteni'nde 23 senedir esnaflık yaptığını söyleyen Öztürk, şunları söyledi:

“Bizlere 2012 sonunda bir tebligat geldi. 'Buraları boşaltacaksınız. Biz buraları restorasyon karşılığı uzun vadeli kiralama modeliyle ihaleye çıkartacağız' diye. Biz gittik görüştük ama bizi kimse muhatap almadı. Biz diyoruz ki, 2015 Nisanın dördünde kirasını yatırmış olan arkadaşlar var. Ben de bunlardan bir tanesiyim. Hiçbir zaman kiramı geç yatırmadım. Bu bizim üzerimizdeki bir yükümlülük. Yapmaya da devam edeceğiz. Şu anda vakıflar, bizi hiçbir şekilde muhatap almıyor. Biz kendimizi buraya kilitledik. Ve diyoruz ki, büyüklerimiz sesimizi duyacak. Biz hiçbir zaman buradan çıkmayı düşünmüyoruz. Ta ki dışarıdaki temsilcilerimizden 'Evet çocuklar çıkabilirsiniz. Biz mutabakata vardık. Çıkın' diyene kadar. Biz buradan bir mutabakata varılmadan kesinlikle burayı boşaltmayacağız. Çıkmayacağız. Gerekirse de burada öleceğiz."

 

ONARIM HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI

Dışarıda esnaflar adına konuşan Sandal Bedesteni Koruma, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği birinci temsilcisi Murat Çetin ise, kendisinin da bedesten de esnaflık yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sandal Bedesten'in öncelikle onarıma ihtiyacı olmadığı halde, kurul kararı almaksızın burayı hileyle, kötü niyetle uzun süreli kiralama modeliyle yatırım programına almıştır. Yine hile ve kötü niyetle bizlerden devir haklarımız alınmıştır. Onarım hakkı bizim hakkımız olduğu halde onarım hakkımız elimizden alınmıştır. Hile ve kötü niyetle sözleşmelerimiz fes edilmiştir. Burada 80 esnafın mağduriyeti söz konusudur. Eğer buranın geliri arttırılacaksa bizlerle buranın geliri arttırılılır. Bizler devir usulü kiracılarız, kiralarımızı veriyoruz.“

9 METRE KARE DÜKKANDAN 20 BİN LİRA KİRA ÇIKARTILABİLİR Mİ?

İhaleye verilen 860 bin lira bedelin çok yüksek olduğunu vurgulayan Çetin, “ 860 bin lira. Çok büyük bir bedeldir. Bedestenin 500 metrekare kullanım alanı vardır. 19 bin lira civarına geliyor. Biz diyoruz ki araştırma yapılsın. Tüm Kapalıçarşı esnafına sorulsun, gerçekten '9 metre kare bir dükkandan 20 bin lira kira çıkartılabilir mi?' Vakıflar Genel Müdürü esnafa kumpas yapmıştır. Aynı statüde Mısır Çarşısı vardır. Hem onarımını yapıyor hem de ticaretine devam ediyor. Aynı şekilde Arasta Pazarı da aynı statüdedir" dedi.

MÜZAKERE BAŞLATILMASINI İSTİYORUZ

Çetin bir basın mensubunun “Verilen süre yarın doluyor, tahliye ile ilgili ne yapmayı düşünüyorsunuz?ö şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

“ 80 tane esnaf arkadaşımızın ortak mutabakatı ve çalışanlarımız da dahil olmak üzere ve çevreyle olan bağlantımızı da düşünürseniz sayımızın ne kadar fazla olacağını anlamışsınızdır. Biz hakkımızı sonuna kadar savunacağız. İnceleme başlatılsın, inceleme sonuçlanana kadar, tahliyemiz ertelensin, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Sandal Bedesteni Derneği'nin temsilcilerinin muhatap kabul edilmesi ve müzakare başlatılmasını istiyoruz.“

22 NİSAN'DA TAHLİYE ETMELERİ İSTENMİŞTİ

İstanbul'un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı'daki, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde olan ve halı, turistik eşya, çanta, takı, giysi satılan dükkanların bulunduğu bedesten'in kapısına Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatı asıldı. Tebligatta 'fuzuli şagil' yani işgalci olarak tanımlanan esnafların 22 Nisan'da dükkanlarını tahliye etmesini, tahliye sırasında güvenlik güçlerinin gerekli önlemleri alması istenmişti. (dha/Taner YENER - Erhan TEKTEN)

bigPara.com