Kapalıçarşı hediyeliğe dönüyor

Dünyada yükselen altın fiyatları Kapalıçarşı'yı vurdu. Buna Türkiye'ye gelen satın alma gücü yüksek turist sayısındaki azalma da eklenince satışlar durma noktasına geldi.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Dünyada yükselen altın fiyatları Kapalıçarşı'yı vurdu. Buna Türkiye'ye gelen satın alma gücü yüksek turist sayısındaki azalma da eklenince satışlar durma noktasına geldi.
Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu bu yıl işsizlikten dolayı altın ithalatının geçen yılki beş aylık döneme göre yüzde 40 daha az olduğunun altını çizerek şunları söyledi:
İşçilere ücretsiz izin
"Türkiye'deki altın hammadde ihtiyacının yüzde 95'i ithalatla karşılanıyor. Sadece mayıs ayında altın fiyatındaki yükselmeden dolayı cumhuriyet altınına talep olmuştur. Yatırım amaçlı satışların artması kuyumculuk sektörüne çok fayda getirmemektedir. Durgunluktan dolayı imalat dalında çoğu fabrika işçilerinin yüzde 30'unu işten çıkardı. Bir kısım işçiler ücretsiz izinde, halbuki yaz dönemi altın takı sezonunun başlangıç dönemi. Türkiye 1994'te, 1999'da, 2001'de krizler yaşadı o dönem kuyumculuk sektörü fazla etkilenmemişti. Ama bu son altı aydır sektör ciddi durgunluk var. Türkiye ve yurtdışında fiyatlar yükselince takı talebi ve ihracat azaldı. Krizi İtalya da yaşıyor ama bizim kadar sert değil."
Kapalıçarşı'da Abdullah Mücevherat sahibi Abdullah Sanlı da, takı satışlarının çok durgun olduğunu belirterek, "Birçok kiralık kuyumcu dükkânı el değiştirdi. Altın satan dükkânlar hediyelik eşya, derici, gümüşçü oluyor. Turistler altın almıyor. Yazın gelmesiyle başlayacak düğün sezonu da gidişatı etkileyemeyecek gibi görünüyor" dedi.
Altıntaş Kuyumculuk sahibi Kayhan Kart ise satışların en hareketli olması gereken dönemde durgun olmasının nedenini Türkiye'nin işşizlik sorununa ve reklamının iyi yapılmamasına bağlıyor. Kart, "Geçen yıl yazın Kapalıçarşı'ya günde 30-40 bin kişi giriş yaparken şimdi bu sayı 1000 kişiye düştü. Gelenlerin de yerli olsun, yabancı olsun satın alma gücü düşük. Türkiye'nin dünya'daki prestiji azaldı. Modern ülke imajı kayboluyor. Ucuz turist ülkesi oluyoruz" dile konuştu.
Altın ihracatı düştü
İstanbul Altın Borsası verilerine göre mart ve nisan ayında 26.437 kg. ithal edilirken, mayıs ayında bu rakam nisana göre yüzde 135 artarak 33.475 kilograma çıktı. Altın fiyatı mayıs ayında kurun dalgalanmasına parelel olarak yüzde 16 çıkarak 31.368.35 YTL oldu. Yetkililer altın ithalatının mayıs ayında birden yükselmesini, yatırım amaçlı alımların artmasına bağlıyor.
Darphane mayısta nisana göre üç katı altın bastı. Yetkililer haziran ayı altın talebinin yavaşladığını, hurda dönüşü olduğunu belirtti. İtalya'nın ardından altın takıda dünyanın en büyük ikinci ihracatçısı olan Türkiye'nin mücevher ihracatı ocak-mayıs döneminde dolar bazında 3.4 düşüşle 369.23 milyon dolara, miktar olarak ise 44.3 tondan 32.2 tona geriledi.