Kapasite artış yatırımı teşvikten yararlanacak

IMF'den de geçer not alan yeni teşvik paketiyle, üretim kapasitesini artırmak isteyen işletmeler, bulunduğu il için verilen teşvikten pay alacak
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) vize verdiği belirtilen yeni bölgesel ve sektörel ‘Teşvik Paketi’ kapsama alanında, kapasite artışı yatırımları da yer alacak. Böylece, üretim kapasitesini artırmak isteyen bir çok işletme, bulunduğu il için açıklanan teşvik oranlarından pay alacak.
Yeni teşvik paketinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından söz konusu desteklerin maliyetinin hangi kaynaktan karşılanacağı ve IMF ile müzakere edilip edilmediği sorusu gündeme geldi. Yetkililer yeni teşvik sisteminin kaynağına ilişkin yanıt veremezken, IMF ile görüşüldüğü ve olumlu yanıt alındığı kaydedildi. Ayrıca teşvik sisteminin, kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten geçerli olmak üzere uygulanacağı ve yalnızca yeni yatırımları değil eski yatırımlarda kapasite artırımlarını da kapsayacağı ortaya çıktı.
Yetkililerin verdiği bilgiye göre kurumlar vergisi indiriminin uygulama süresinde yatırıma katkı oranı esas alınacak. 4. bölgedeki Trabzon’da yatırım yapan girişimci, yüzde 20 yerine yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödeyecek. Söz konusu indirim, yatırımının yüzde 60’ını geri kazanıncaya kadar devam edecek. Yatırıma katkı oranı, birinci bölgede yüzde 20, ikinci bölgede yüzde 30, üçüncü bölgede ise yüzde 40 oranında uygulanacak.

İlave yatırıma teşvik
Yeni teşvik paketi mevcut düzenlemeden farklı olarak sadece yatırımları destekleyecek. Ancak yatırımını daha önce yapmış olan bir şirket kapasitesini genişletirse, bu nedenle yaptığı ilave yatırımlar nedeniyle teşviklerden faydalanacak. 

Yürürlük tarihi esas alınacak
Ayrıca teşvik düzenlemesinin uygulama tarihi kararnamenin yürürlük tarihiyle aynı olacağı kaydedildi. Böylece yeni sistem yürürlüğe girmeden önce yatırım yapan ya da teşvik başvurusunda bulunanlar yeni getirilen yatırım desteklerinden faydalanamayacaklar. İş dünyası, söz konusu paketin ocak ayından itibaren başlayan yatırımlar için geçerli olmasını bekliyordu.