Kapasite kullanım oranı yine yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketi haziran ayı sonuçlarını açıkladı. Ankete cevap veren 2 bin 838 işyerinden derlenen verilerin haziran ayı geçici sonuçlarına göre...

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketi haziran ayı sonuçlarını açıkladı. Ankete cevap veren 2 bin 838 işyerinden derlenen verilerin haziran ayı geçici sonuçlarına göre, Haziran 2005'te yüzde 81.4 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanım oranı, bu yılın aynı ayında yüzde 83.2 oldu.
Kapasite kullanımı imalat sanayi ve ekonomik büyüme için temel gösterge olarak izleniyor. Piyasada kapasite kullanım beklentileri yüzde 82 idi. TÜİK, açıklamasında imalat sanayiinin haziranda tam kapasitede çalışmama nedeni olarak yetersiz iç talebi gösterdi. İç pazardaki talep yetersizliğinin tam kapasite ile çalışamama nedenleri arasındaki payı yüzde 46.4 ve dış pazardaki talep yetersizliğinin payı ise yüzde 18.6 oldu.
Etki temmuzda çıkacak
Mayıstan bu yana YTL'nin güç kaybetmesinin haziran ayını etkilemesi beklenmiyordu. Bu etki ancak temmuz ve ağustosta kendisini gösterebilir.
İmalat sanayiinde iktisadi faaliyetlere göre haziranda kapasite kullanımı en yüksek sektör, yüzde 94.4 ile kokkömürü, rafine edilmiş petrolde oldu. Kapasite kullanımı, taşıt araçlarında yüzde 91.7, metalik olmayan diğer mineral madde imalatında yüzde 88.9, ağaç ve mantar ürünlerinde yüzde 86.2, mobilya imalatında yüzde 85.6, büro, muhasebe bilgi işlem makineleri imalatında yüzde 84,9, ana metal sanayiinde yüzde 84.4, kâğıt ve kâğıt ürünleri imalatında yüzde 84, tıbbi, optik hassas aletleri imalatında yüzde 83.3, diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 83.1 oldu. Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketine göre, temmuz ayına ilişkin beklentiler üretim miktarının yüzde 0.6 düşeceği, yurtiçi satış miktarının yüzde 0.2, satış fiyatlarının yüzde 1.1, hammadde fiyatlarının da yüzde 1.0 artacağı yönünde.