'Kapatma isteyeceğiz'

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) 9 bin 596 akaryakıt bayii lisans almaya hak kazandı. 2 bin 653 akaryakıt bayii ise eksiklerini tamamlayamadı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) 9 bin 596 akaryakıt bayii lisans almaya hak kazandı. 2 bin 653 akaryakıt bayii ise eksiklerini tamamlayamadı. Bu bayiler kapanma riski ile karşı karşıya. EPDK Başkanı Yusuf Günay, yakında İçişleri Bakanlığı'na yazı yazacaklarını, valiliklerden lisans almayan akaryakıt istasyonlarının faaliyetlerinin durdurulmasını isteyeceklerini söyledi. Günay, piyasaya yeni giren şirketlerin her zaman lisans alabileceklerini belirtirken, "Ancak piyasada faaliyet gösteren şirketler lisans almamış iseler son tarih olan 20 Mart'tan sonra faaliyet gösteremez" diye konuştu
Petrol Piyasası Yasası'na göre, akaryakıt sektöründeki oyunculara faaliyette bulunmaları için EPDK'dan lisans alma zorunluluğu getirilmişti. Bu çerçevede dün EPDK yazılı bir açıklama yaparak, bugüne kadar 9 bin 596'sı akaryakıt bayii olmak üzere 9 bin 839 gerçek ve tüzel kişinin lisans almaya hak kazandığını belirtti. Açıklamada, lisans başvurusunda bulunan 2 bin 653 bayiinin eksiklerini tamamlayamadığı belirtildi. Söz konusu bayilerin bin 941 tanesinin belediyelerden 'Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı' alamadığı vurgulandı.
Bu arada Yusuf Günay, akaryakıt ithalatı için EPDK'nın yazılı izninin gerektiğini de hatırlatarak, bu konuda Gümrük Müsteşarlığı'na akaryakıt ithalatı yapacak şirketlerin listesini gönderdiklerini aktardı.
Güler: Fiyata müdahele yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, akaryakıt fiyatlarına müdahale edilmesinin mümkün olmadığını, TÜPRAŞ'ın, dünya serbest piyasa oluşumunu dikkate alarak fiyatını oluşturma yükümlülüğü bulunduğunu açıkladı. CHP'li Yılmaz Ateş'in soru önergesini yanıtlayan Bakan Güler, açıklamasını Petrol Piyasası Kanunu'nun ilgili hükümlerine değinerek yaptı. CHP'li Ateş ise soru önergesine cevap alamadığını" belirtti. Ateş, Bilgi Edinme Yasası'nı anımsatarak, "Akaryakıt alım fiyatları öğrenilemeyecekse bu yasaları neden çıkarıyoruz?" dedi.