Kapıkule normale dönmeye başladı

Seri operasyonlarla Türkiye gündemine oturan Kapıkule'den, geçen araç ve yolcu sayısı normale yaklaşınca, kontroller de daha iyi yapılmaya başlandı.

EDİRNE - Seri operasyonlarla Türkiye gündemine oturan Kapıkule'den, geçen araç ve yolcu sayısı normale yaklaşınca, kontroller de daha iyi yapılmaya başlandı.
Bunun sonucunda geçen yıl 1.9 milyon YTL değerinde ticari eşyanın yakalandığı sınır kapısında 2006'nın ilk üç ayında 5 milyon YTL tutarında ticari eşya ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, sınır kapısından özellikle Bulgar plakalı araçlarla günü birlik olarak Türkiye'ye giriş yapanlar, gümrük sahasındaki free shop'lardan aldıkları sigara ve içkiler ile araç depolarında getirdiği mazot ve çeşitli eşyaları satıp kazanç sağlıyorlardı.
24 saat içinde 2 bini bulan sayıda Bulgar plakalı aracın giriş yaptığı sınır kapısında görevli personelin de, Türk plakalı araçlarla birlikte normalin çok üzerindeki bir kapasitede görev yaptıklarına dikkati çeken yetkililer, "Araçların sınır kapısından haftada bir geçişi ile üç gün yurtdışında kalmayanlara free shop'lardan sigara ve içki satışının yasaklanması ve son olarak da yurtdışına çıkışta 70 YTL fon alınması uygulaması sınır kapısından geçen araç ve yolcu sayısını azalttı" dedi.