Kapılar ardında 'baraj' pazarlığı

Kapılar ardında 'baraj' pazarlığı
Kapılar ardında 'baraj' pazarlığı
Toplusözleşme yasasında işveren "30 işçi sınırından vazgeçelim, ama baraj yüzde 3 olsun"dedi, işçinin yanıtı 'Bakan karar versin" oldu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis’te Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı’nın önceki günkü görüşmelerine işçi, işveren ve hükümet arasında gerçekleştirilen zirve damgasını vurdu. Görüşmeler sürerken Türk-İş, TİSK, Hak-İş, DİSK , TOBB başkanları ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde işçiler ‘30 işçi ve daha az çalıştıran işyerlerinde sendikal tazminatın kaldırılmaması’ için işverenlerin de destek olmasını istedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu talebi “Biz böyle bir düzenlemeye ancak sendikal baraj yüzde 3’ten başlarsa destek olabiliriz” diye yanıtlayınca zirveden net bir karar çıkmadı. Meclis’ten ise söz konusu düzenleme, hiçbir değişiklik olmaksızın geçti. Böylece 30 işçi ve daha az çalışanı olan işyerlerinde sendikal tazminat verilmeyecek.

Tazminat artık yok
Meclis’te gerçekleştirilen zirvede, taraflar arasındaki uzlaşmazlık konularının başında gelen 30 işçi ve daha az çalışanı bulunan işyerlerinde sendikal tazminatın olmaması ele alındı. Türk-İş, bu konudaki düzenlemenin değiştirilmesini talep ederken TOBB ancak sendikal barajın hemen yüzde 3’ten başlatılması ve barajlar konusunda geçiş süreci olmaması durumunda böyle bir uygulamaya sıcak bakabileceği mesajını verdi. TİSK’in ise, bu konuda uzlaşmacı olabileceği sinyalini verdiği öğrenildi. TOBB toplantıyı erken terk ederken, işçi temsilcileri de bu 30 işçi düzenlemesinde bakanın inisiyatif kullanmasını istedi. Ancak söz konusu düzenleme aynen geçti. Bu durumda Köşk’ün de onaylaması durumunda 30 ve daha az çalışanı olan yerlerde sendikal tazminat talebi mümkün olmayacak.

Grev çadırına özgürlük
Zirve sırasında Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in işçi temsilcilerinin iki talebinin yerine getirileceği bilgisini verdiği de öğrenildi. Buna göre, grev dönemlerinde işyeri önünde çadır kurma yasağı kaldırılacak. Ayrıca yetki alımı sırasında itiraz edilmesi durumunda sürecin durdurulması uygulamasından da vazgeçilecek. Çelik’in bu iki durumla ilgili düzenlemelerin yasa görüşülürken yapılacağı bilgisini verdiği öğrenildi. Yasanın en tartışmalı kısmını oluşturan sıfır baraj konusunda ise henüz bir netlik bulunmuyor. Üzerinde uzlaşı olmayan sıfır baraj konusundaki tavır, tasarının geçici maddeleri görüşülürken netleşecek.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  DİSK

  ,

  tobb

  ,

  Faruk Çelik

  ,

  Hükümet

  ,

  İşyeri

  ,