'Kapılar çarpıldı' söylentisi faizi zıplattı

Bankaların Hazine ve Merkez yetkilileriyle tartıştığı söylentisiyle faiz yüzde 8.5'a fırladı. 'Söylenti yalan' diyen bir bankacı 'IMF umudu azaldı, dev itfalar korkuttu' dedi

İSTANBUL - Dün bankaların Hazine ve Merkez Bankası ile yaptığı aylık toplantıda bankacıların seslerini yükselttiği hatta kapıları çarparak mekanı terkettikleri söylentileri piyasayı dalgalandırdı. Uzun süredir yüzde 8’lerde seyreden bono faizleri dün hacimsiz olmasına rağmen yükselerek yüzde 8,5’lara dayandı. Toplantıya katılan bir bankacı, piyasayı çalkalayan bu söylentilerin ‘yalan’ olduğunu sölerken asıl tedirginliği yüksek itfalar ve IMF ile anlaşma ihtimalinin azalması olduğunu söyledi.
Dün Hazine, Merkez Bankası ve piyasa yapıcısı 12 bankanın temsilcisi bir araya geldi. Her ay rutin yapılan bu toplantıda bu kez bankalar Hazine’nin 2010 yılının ilk yarısında toplam 100 milyar TL civarında iç borç geri ödemesi bulunduğuna dikkat çekerek bu faiz oranlarıyla zarar edebileceklerine dikkat çektiller. Bankaların yeni kağıt alma konusundaki isteksizliğini dile getirdiğini söyleyen aynı bankacı, dün faizdeki çıkışın ana nedenlerini şöyle sıraladı:

100 milyar TL’lik itfa korkuttu
“IMF ile anlaşma imzalanacağı ve 45 milyar dolar kredi sağlanacağına ilişkin söylentiler nedeniyle son ihalede faiz yüzde 8’leri altına indi. Ancak IMF ile anlaşma umudunun azalması bu arada faizin çok fazla düşmesi buna karşın 2010 ilk yarısında Hazine’nin 100 milyar TL gibi yüklü iç borç geri ödemesi bulunması tedirginliği artırdı. Zaten toplantıda da piyasa yapıcısı bankalar bu endişelerini dile getirdiler. Ayrıca yabancılar stopaj getirilmesine ilişkin gelişmeler, yaklaşan yılsonunda artan TL ihtiyacına bağlı faiz oranlarında artış beklentisi de çıkışı körükledi. Piyasa oyuncuları Merkez Bankası faiz düşürse bile faizlerde yükseliş beklentisi içine girince de faizler yükseldi.”
Halen gecelik faizler yüzde 6.75. Bunun yıllık bileşik getirisi 7’lerde. Dün ise bono faizleri yüzde 8.5’lara ulaştı. Ancak bankacılık çevreleri faizde bir miktar daha yükseliş yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. (Radikal)