Kara deliğe büyük hedef

Kara deliğe büyük  hedef
Kara deliğe büyük  hedef
Bütçe açığının en büyük sebeplerinden sosyal güvenlik harcamaları AK Parti 2023 Vizyon hedeflerine girdi. Hedef, sosyal güvenlik açığının milli gelire oranını yüzde 1'e indirmek.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Bütçenin baş belası sosyal güvenlik açığı AK Parti’nin kongresindeki büyük hedeflere de damga vurdu. 2012 yılı bütçesinde sürekli arttığı gerekçesiyle vergi artışlarını gündeme getiren sosyal güvenlik harcalamalarında AK Parti iddialı bir hedef ortaya koydu. AK Parti’nin 4. Olağan Kongresi’nde 2023 vizyonunda sosyal güvenlik açığının milli gelire oranının yüzde 1’e düşürülmesinin hedeflendiği belirtildi.
Sosyal güvenlik sistemine bütçeden yapılan transferler her geçen yıl artarak devam ediyor. Sosyal güvenlik sistemine bütçeden yapılan transferler 2000 yılında milli gelirin yüzde 1,9 düzeyindeydi. 2009’da yüzde 5,5’e yaklaştı. Yeniden yapılandırmanın etkisiyle 2011 yılında yüzde 4,1’e geriledi. Bu yılın ilk yarısında ise yapılan transferler milli gelirin yüzde 5.1’ine ulaştı. Kongrede dağıtılan ‘AK Parti 2023 Siyasi Vizyon’ kitabında “Gelir-gider dengesini büyük oranda sağlayarak, sosyal güvenlik açığının gayri safi milli gelire oranını yüzde 1’ler seviyesine düşüreceğiz. Buradan elde edilen kaynağı daha etkin ve verimli kullanılabilecek alanlara kaydıracağız” denildi.
Hükümetin en önemli icraatlarından sayılan kentsel dönüşüm için de yasa çıktı, 5 Ekim’de de ilk kazma vurulacak. 5 Ekim’de 35 ilde 40 noktada toplam 6 bin konut, birim ve işyeri yıkılacak. Kentsel dönüşüm öncesinde 2023 hedeflerinde de mesaj geldi. Hedefler arasında, ‘Yuva yıkan değil, yuva yapan bir kentsel dönüşüm’ mesajı yer aldı. 

İşsizlik yüzde 5’e düşecek 

İşsizlik şu anda yüzde 8’ler civarında. 2023 hedefine göre her yıl yaklaşık 1.5 milyar lira kaynak ayrılarak her yıl 400 bin işsize mesleki eğitim verilecek ve 2023 yılında işsizlik yüzde 5’e düşürülecek. Bu hedef daha önceki yıllarda açıklanan ‘2023 hedefleri’ arasında da vardı. Kayıtdışı istihdamda ise oran şu anda yüzde 37’ler civarında. 2023 yılı için ise hedef yüzde 15’ler seviyesi. 

Eski 2023 hedefleri de vardı
Kongrede, iki sayfa halinde 63 maddede özetlenen ana hedefler sıralandı. Ayrıca kongrede daha kapsamlı bilgilerin yer aldığı bir kitap da dağıtıldı. Bu kitapta daha önce de açıklanan ‘dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alması, enflasyon ve faizin tek haneli rakamlara indirilmesi, ihracatın 500 milyar dolara çıkarılması, kişi başına milli gelirin 25 bin dolara yükseltilmesi, en az 2 trilyon dolarlık bir ekonomi ’ gibi hedefler de yer aldı. 

2013 ve 2014’te büyüme hedefimiz inşallah % 5
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kongredeki konuşmasında ise “IMF’ye şu anda borç 1,3 milyar dolar. Nisanda bitiriyoruz, Nisanda inşallah sıfırlıyoruz. Yatırımlar yoğun bir şekilde devam ediyor ve şimdi IMF ile teknik müzakereleri yapıyoruz. IMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğiz” dedi. Erdoğan enflasyonun yüzde 30’lardan 8.9’lar seviyesine geldiğini belirterek, “Esnafın Halk Bankası’ndan kullandığı kredinin faiz oranı 2002’de yüzde 47’ydi, bugün yüzde 5. Buralara çektik. Faizle zulmeden onlar ama şimdi bu zulüm yok” dedi. Borçlanmada Hazine tarihinin en düşük seviyelerine ulaşıldığını belirten Erdoğan, “Borçlanma faizleri hızla düştü, vadeleri uzadı, kamu net borç stokunun milli gelire oranı biz görevi devraldığımızda yüzde 61,5’ti. Şimdi ne yüzde 22. Kardeşlerim yüzde 61,5 nire, 22 nire” diye konuştu.
Satış rekorları kırıldı
Ekonomideki bu gelişmeleri hızla devam ettireceklerini ifade eden Erdoğan, “Bakınız 2002’de Türkiye’de bir yıl içinde toplam 91 bin adet otomobil satılmıştı, 2011’de tüm zamanların rekorunu elde ettik. Bir yıl içinde 594 bin adet otomobil satışı gerçekleşti. 2002’de yine 1 milyon 88 bin adet buzdolabı satılmışken, 2011’de bu ikiye katlıyor” dedi.

Başbakan’dan çılgın projeler için tarih
Başbakan Erdoğan, Marmaray’ın gelecek yıl açılacağını, 3. köprü çalışmalarının sürdüğünü ve Kanal İstanbul Projesi’nin hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu söyledi. Erdoğan, Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan metrosunun 2013, Tandoğan-Keçiören metrosunun 2014’te devreye gireceğini bildirdi.

Ekonomide ‘istikrar’ vurgusu
Başbakan Erdoğan konuşmasında ekonomideki istikrara dikkat çekti ve “10 yıl boyunca ekonomide son derece kararlı bir tutum izledik” dedi. Küresel finans krizinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı bir süreçte, hükümetin Türkiye ekonomisini istikrarlı şekilde büyütmeye, işsizliği düşürmeye, yatırımları arttırmaya, Türkiye’yi güvenli bir sığınak olarak dünyada en üst sıralara taşımaya devam ettiğini kaydeden Erdoğan “1993-2002 yılları arasında Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 3 büyüyebilirken, AK Parti dönemlerinde, 2003-2011 arasında büyüme yıllık ortalama yüzde 5,34 olarak gerçekleşti” dedi.

2023 vizyonunda ekonomi
**İşsizliğin yüzde 5’e düşürülmesi
**Bölgeler arası gelişmişlik farkının kabul edilebilir düzeylere indirilmesi
**Yoksulluğun yok edilmesi, gelir dağılımı dengesizliğinin asgariye indirilmesi
**Kadınların işgücüne katılımının % 38’e çıkarılması
**Kayıtdışı istihdamın yüzde 15’e düşürülmesi
**İş ve meslek danışmanı sayısının kısa vadede 4 bine çıkarılması
**Yeni bir kamu personel sistemi
**Sosyal güvenlik açığının GSYH’nin % 1’e düşürülmesi
**Ar-Ge harcamalarında dünyada 1.ligde olunması
**Yuva yıkan değil yuva yapan bir kentsel dönüşüm

bigPara.com