'Kara liste' için yeni kart taktiği

Bankalar, kredi kartı kullananların sayısının 15 milyona ulaştığı Türkiye'de, borcunu zamanında ödemediği için kara listeye girenleri tekrar kredi kartı pazarına sokmak için kolları sıvadı.

İSTANBUL - Bankalar, kredi kartı kullananların sayısının 15 milyona ulaştığı Türkiye'de, borcunu zamanında ödemediği için kara listeye girenleri tekrar kredi kartı pazarına sokmak için kolları sıvadı. Yapı ve Kredi Bankası, düzenli gelir belgeleyemeyen, harcamalarında temkinli olmayı tercih eden ya da kara listeye giren tüketiciler için 'Kontrollü World Card'ı hizmete sundu. Bu karttan 750 YTL teminat yatıranlar yararlanabilecek.
'Kontrollü World Card' aolı yeni ürünün tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenleyen Yapı ve Kredi Bankası Kredi Kartları ve Tüketici Kredileri Genel Müdür Yardımcısı Somer şu bilgileri verdi:
"Türkiye'de 31.4 milyon adet kredi kartı, 15 milyon kart sahibi var. Kredi kartı pazarında ilk altı aylık ciro 50 milyar YTL oldu. Türkiye'de yetişkin nüfus içinde her üç kişiden ikisinin çeşitli nedenlerle kredi kartı bulunmuyor. Yeni ürünle bu kitleye de fırsat yaratmayı hedefliyoruz."
Somer, kendilerine tüketicilerden gelen geri dönüşlerde, harcamalarında fazla açılmaktan çekinen temkinli tüketicilerin World Card'ın kolaylıklarından yararlanmak istediğinin ortaya çıktığını açıkladı.
750 YTL teminat
Ev kadınları, öğrenciler, küçük esnaf gibi düzenli gelir belgeleyemeyenler de 'Kontrollü World Card'ın hedef kitlesini oluşturuyor. Yeni karta 12 ay vadeli, asgari 750 YTL, azami 15 bin YTL'lik hesap açan 18 yaşından büyük herkes başvurabilecek. Yatırılan teminatın yüzde 70'i oranında limit tahsis edilecek ve kart limiti teminat tutarına bağlı olarak değişecek. Kart sahibi ayrıca vadeli hesabı üzerinden faiz getirisi de sağlayacak. Somer, yeni kartla ilk altı ayda 250 bin kart ve 75 milyon YTL ciro hedeflediklerini aktardı.
Hesap bozulup tahsilat yapılacak
'Kontrollü World Card'a kara liste de oldukları için daha önce kredi kartı başvurusunda sorun yaşayanlar da başvurabilecek. Ödemelerin aksaması durumunda ise borç tüketicinin vadeli hesabı bozularak tahsil edilecek. Somer, bir gazetecinin "Kara listeye girenler de sizin için bir tüketici kitlesini oluşturuyor mu?" sorusu üzerine, "Onlara da verebiliriz. Bu kartı ayağını yorganına göre uzatmak isteyenlerin kullanabilecek" dedi.