Kara listeye 'Merkez' ayarı

Merkez Bankası, tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenlerin listesini, kişi bazında açıklamaya başlayınca daha önce 883 bin olarak gözüken kara listedeki tüketici sayısı 481 bin 261 kişiye düştü.

ANKARA - Merkez Bankası, tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenlerin listesini, kişi bazında açıklamaya başlayınca daha önce 883 bin olarak gözüken kara listedeki tüketici sayısı 481 bin 261 kişiye düştü. Kara listedekilerin 61 bin 105'ini tüketici kredisi borcunu, 420 bin 156'sını ise kredi kartı borcunu ödemeyenler oluşturdu.
Merkez Bankası, söz konusu listeyi daha önce kayıt bazında açıkladığı için bir kişinin birden fazla kaydının bulanması sayıyı yükseltiyordu.
Merkez Bankası, negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartıyla ilgili bilgileri, yanlış anlamaları ortadan kaldırmak amacıyla artık kişi sayısını içerecek şekilde yeniden düzenledi.
Aynı kişinin birden fazla bankadan kredi kullanabilmesi ve kredi kartı alabilmesi nedeniyle, bir kişinin kara listede de birden fazla risk kaydının bulunması mümkün olabiliyor. Bu nedenle de borcunu ödemeyenlerden oluşan kara listedeki kayıt sayısının kişi sayısına eşit olmadığını bildiren Merkez Bankası, kayıt sayısının kişi sayısı olarak tanımlanmasını önlemek amacıyla, kara listeyle ilgili bilgileri kişi sayısını gösterir şekilde yeniden düzenledi.
Merkez Bankası'nın verilerine göre tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemediği için bankaların kara listesine, bu yılın ilk altı aylık döneminde toplam 153 bin 196 kişi girdi. Bunların 13 bin 807'sini tüketici kredisi, 139 bin 389'unu da kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenler oluşturdu.