Karacan: Talimat gelmedi

Eski Sermaye Piyasası Kurulu Başbanı Ali İhsan Karacan, 28 Şubat'ta yeşil sermayenin üzerine gidilmesi konusunda talimat almadıklarını söyledi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Eski Sermaye Piyasası Kurulu Başbanı Ali İhsan Karacan, 28 Şubat'ta yeşil sermayenin üzerine gidilmesi konusunda talimat almadıklarını söyledi. TBMM'de oluşturulan Yeşil Sermaye Araştırma Komisyonu 28 Şubat sürecinde SPK Başkanlığı görevini yürüten Karacan'ı dinledi.
Komisyonda AKP'li bazı üyelerin kendi döneminde Kombassan'ın üzerine gidildiği, teşviklerinin iptalinin istendiği, Kombassan'ın denetim altına alındığı yönünde eleştirilen Karacan, Kombassan'ın hem denetlenmesinin hem de üzerine gidilmemesinin istendiğini belirterek, "Biz kuralların gereğini yaptık" dedi.
AKP'li üyelerin Kombassan'ın üzerine gidilmesinde 28 Şubat sürecinin bir etkisi olup olmadığı sorusuna "Hayır" yanıtını veren Karacan, "28 Şubat bize bu konuda bir baskı yaratmadı" dedi. Üç yıl SPK Başkanlığı görevinde olduğunu belirten Karacan, "Benim yönetim kurulumda, yani 28 Şubat döneminde Ülker'den de birisi vardı. Biliyorsunuz bu dönemde Ülker'in adı da yeşil sermayeye çıkmıştı. Görevimiz bitince bu arkadaş Ülker'e geri döndü. Öyle bir şey olsaydı o da karşı çıkardı ve söz konusu firmaların hakları korundu" diye konuştu.
'Görevimizi yapamadık'
Karacan, denetimde aciz kaldıklarını belirterek, yaptıklarının yeterli olmadığını da vurguladı. Kombassan ile bir anlaşma yaptıklarını ve kendilerini uyardıklarını da dile getiren Karacan, şunları söyledi: "Kurallara uymadılar. Bunun üzerine Konbassan'ı şikâyet etmek zorunda kaldık."