Karacanlar'a 'acil' koduyla operasyon

Karacanlar'a 'acil' koduyla operasyon
Karacanlar'a 'acil' koduyla operasyon

Yapılan incelemelerde Ömer ve Ali Karacan ın (sağda) İngiltere de olduğu belirlendi.

Demirören'den aldığı 6.5 milyon doları vergi borcu nedeniyle yurtdışına kaçıracağı iddiasıyla Karacanlar'a operasyon düzenlendi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, vergi borçları nedeniyle yurtdışına para kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla Karacanlar Grubu’na ‘acil’ koduyla operasyon düzenledi. Karacanlar’ın Demirören Grubu’ndan aldığı 6.5 milyon dolara polis el koyarken yurtdışında bulunan Ömer ve Ali Karacan için kırmızı bülten çıkarılacak. Karacanlar Grubu’nun adlarına zorla şirket kurduklarını ve kendileri kabul etmediği için silahla tehdit edilip dövüldüklerini ileri süren kişilerin başvurusu üzerine harekete geçen polis, 6 ay süren teknik ve fiziki çalışma sonrasında Karacanlar Grubu’nun çok sayıda sahte evrak düzenlediği, Ömer ve Ali Karacan’ın yurtdışında olmasına rağmen İstanbul’daki noter huzurunda sahte imzalarının atıldığı ve sahte evraklarla vergi borcu olan şirketlerin çaycı ve şoförlere devredildiğini belirledi.
Yapılan çalışmalarda Milliyet ve Vatan Gazetesi’nin Demirören Grubu’na devri karşılığında 6.5 milyon dolar alan Karacan’ın bu parayı Türkiye ’deki vergi borçları nedeniyle yurtdışına kaçıracağı ileri sürüldü. Bunun üzerine harekete geçen emniyet kuvvetleri dün İstanbul’daki 18 adrese eşzamanlı baskınlar düzenledi. Yapılan baskınlarda Karacanlar Grubu’na başdanışmanlık yapan Yahya Göktaş, şirket çalışanı Zuhal Papila ve Noter Ayhan K. ile 3 şirket çalışanı gözaltına alındı. Karacanlar Grubu’na ait şirketlerde yapılan aramalarda çok sayıda sahte belge ile 2 ruhsatsız silah ele geçirildi. Operasyonda gözaltına alınan Yahya Göktaş’ın aynı zamanda CHP İl Genel Meclisi üyesi olduğu öğrenildi. 

Kırmızı bülten çıkarılacak
İncelemelerde Ömer ve Ali Karacan’ın İngiltere’de olduğu belirlendi. Yakalama kararı olan Karacanlar hakkında polis, vergi kaçakçılığı, sahtecilik ve örgüt kurmak suçlamasıyla kırmızı bülten çıkarılması için çalışma başlattı. Yapılan baskınlarda ele geçirilen 6.5 milyon dolara polis el koydu. Gözaltına alınan Beşiktaş ’ta görevli Ayhan K. adlı noterin rüşvet karşılığında usulsüz işlem yapılmasına göz yumduğu öğrenildi.

bigPara.com