Karadeniz'de doğalgaz işbirliği

Hema Enerji, İstanbul Boğazı'ndan Bulgaristan sınırına kadar uzanan Karadeniz bölgesinde, denizde doğalgaz aramak üzere, Madison Oil Turkey Inc. ile yüzde 50-50 hisse ile ortaklık anlaşması imzaladı.

İSTANBUL - Hema Enerji, İstanbul Boğazı'ndan Bulgaristan sınırına kadar uzanan Karadeniz bölgesinde, denizde doğalgaz aramak üzere, Madison Oil Turkey Inc. ile yüzde 50-50 hisse ile ortaklık anlaşması imzaladı. Toreador Resources Corporation'un sahibi olduğu Madison ile Hema Enerji, kuyu kazma işlemine gelecek yıl başlayacak. İki şirket, anlaşmaya göre, Batı Karadeniz'de Türkiye karasuları içindeki 7 adet petrol ve doğalgaz arama ruhsatına yarı yarıya sahip oldu.
Türkiye'nin birçok yerinde petrol ve doğalgaz rezervi olduğunu söyleyen Hema Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, "Bu ortaklıkla çok büyük kuyular açmak hevesindeyiz. Ümit ederiz ki büyük bir rezerv buluruz. Burada doğalgaz bulma şansımız yüzde 35" dedi. Toreador Resources Başkan Yardımcısı Michael J. Fitzgerald da, bu yıl Türkiye'de arama ve üretim için 30 milyon dolarlık yatırım planladıklarını açıkladı.