Karadeniz'de fındık hasadı buruk başladı

Giresun'da Valilik tarafından açıklanan fındık toplama tarihleri doğrultusunda, dün sahil kesiminde 2006 ürünü fındık toplanmaya başlandı. Fındık üreticisi Berati Başaran, fındıktaki tartışmalar nedeniyle, bu yıl fındık hasadına buruk başladıklarını belirtti.

GİRESUN - Giresun'da Valilik tarafından açıklanan fındık toplama tarihleri doğrultusunda, dün sahil kesiminde 2006 ürünü fındık toplanmaya başlandı. Fındık üreticisi Berati Başaran, fındıktaki tartışmalar nedeniyle, bu yıl fındık hasadına buruk başladıklarını belirtti.
Yöre insanının tek geçim kaynağının fındık olduğunu ifade eden Başaran, "Geçen yıl ürününü Fiskobirlik'e veren ve parasını alamayan üreticiler, yeni ürün için de paralarını alamama endişesi taşıyor" dedi.
Üretim ve satış arasında 10 Ykr fark var
Yeni ürünün bir kilosunun maliyetinin 3.40 YTL açıklandığını anımsatan Başaran, "Serbest piyasada fındık 3.50 YTL'den satışa sunuluyor. Maliyetine fındık satmamız mümkün değil, bu fiyatla geçinemeyiz" diye konuştu. Başaran, alım fiyatının açıklanma tarihinin çok geç olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Fındık 20 Ağustos'tan sonra pazara inmeye başlıyor. Fiyatın açıklanacağı tarihe kadar, rekoltenin yüzde 15'i pazara inmiş olacak. Fındıkta piyasa fiyatının oluşması için bir an önce alım fiyatı açıklanmalı."