Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu

Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu
Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu
Uluslararası dev şirketlerle yapılan petrol sondajlarının ardından, TPAO Istranca'da derin deniz sondajında 3 bin 600 metrede doğalgaza ulaştı.

Petrol ve doğalgazda neredeyse tamamen ithalatçı konumda olan Türkiye 'de son dönemde yapılan çalışmalar umutları artırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, "Bulana kadar sabırla aramaya devam edeceğiz" dediği denizlerdeki petrol çalışmalarında önemli aşama kaydedildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz'de başlattığı petrol arama hamlesinde ilk somut sonuca ulaştı. Uluslararası dev şirketlerle yapılan sondajların ardından, TPAO Istranca'da 3 bin 600 metrede doğalgaza ulaştı. Doğalgaz yakılarak sondaj kuyusunda rezerv varlığı kesinleştirdi.

Bu keşif Karadeniz petrol çalışmalarında somut ve büyük bir adım olarak nitelendiriliyor. Istranca'da gaz keşfinin ardından rezerv çalışması yapılmaya başlanacak. 6 ile 12 ay arasında çalışmaların süreceğini belirten yetkililer, "Artık kuyunun nihai üretilebilir rezervi ortaya çıkacak. Ondan sonra kesin rezervler üzerine konuşulacak. Bölgede yeni sondajlar yapılacak" değerlendirmesi yaptı.

JUPİTER BULDU
Jüpiter platformu ile başlanan sondajda 3 bin 900 metreye inilmesi hedefleniyordu. 3 bin 600 metrede belirlenen gaz emareleri değerlendirilmeye alındı. TPAO sondaj başlarken yaptığı açıklamada Karadeniz'de derin denizde açılan kuyulardan alınan verilere göre petrol ve doğal gazın daha derinlerde ve daha yaşlı birimlerde olabileceği sonucuna ulaşıldığını belirtti. Açıklamada "Ancak, daha yüksek basınca sahip olan rezervuar seviyelerinin sondajı çok daha zor olacaktır. Derin denizde ikinci bir kampanya başlatmadan önce bu jeolojik oluşumların potansiyeli Istranca-1 kuyusunda test edilecektir" değerlendirmesi yapılmıştı.

CHEVRON VE SHELL TETİKTE
Keşfin yapıldığı bölge ile dünya devi Shell yakından ilgileniyor. Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan 'ı ziyaret eden Shell'in CEO'su Karadeniz'le ilgilendiklerini yinelemişti. Ayrıca bir petrol kuyusu kazma veya 100 milyon dolar ceza ödeme yükümlülüğü bulunan Chevron da yeni sondaj için Istranca'dan gelecek sonucu bekliyordu. (Sabah)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110052511005255

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akdeniz'i bırak Karadeniz'deki kuşa bak - abrapan

  Karadeniz'de doğalgaz tantanasıyla aslında Akdeniz'deki asıl büyük yatak unutturuluyr. Biz özürle falan oyalanırken Akdeniz'de dünyanın en büyük doğalgaz kuyusu bulundu, bir güzel de paylaşıldı. Kıbrıs açıklarındaki Leviathan kuyusuyla beraber 240 milyar dolarlık bir doğalgaz kaynağından bahsediyoruz, daha doğrusu cümle alem bahsediyor da bizim medyada nedense bu konuda haberler bir süredir kesildi. İsteyen Financial Times'da 31 Ağustos tarihli ana haberi okuyabilir. Bu devasa enerji kaynağı aslında 2009'da bulundu ama duyurulmadı. İsrail kara kara bu gazı Türkiye'yi ürkütmeden nasıl çıkarırım da satarım diye düşünürken bizim yeni Osmanlıcı cengaverlerimiz fırsatı altın tepside sundular. 2010 da Mavi Marmara provakasyonuyla ilişkiler bir anda kesildi, böylece İsrail'le Kıbrıs'ın kıta sahanlığı konusunda işbirliği anlaşması yapması diplomatik olarak meşrulaştı. AKP'nin küs gelinler gibi kenara çekilip melül melül özür beklediği süreçte Akdeniz'in makus talihini değiştiren 240 milyar dolarlık doğalgazın rezervleri Amerikan şirketlerince teyid edildi ve pazarlama aşamasına gelindi. Eh, artık bizim ağlamaklı Osmanlıcıların beklediği o özürde usulen dilenir yakında. Böylece bu doğalgaz Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan Anadolu'nun semerine yüklenip tıpış tıpış Avrupa pazarına gönderilir. Hatta belki bu arada bizim derin vizyon sahibi taşeron iktidarın küresel boru hattı olma sığ hayali de böylece tatmin edilir.

  Hayirdir - aysekar

  Yine umut veren "dayanin az kaldi ha yirttik ha yirtacagiz haberi". Tek farki genelde Haberturkte ya da Milliyet gazetesinde degil Radikalde okuyoruz.

  oylemi? - tappo

  bu asparagas haber her 6 ayda bir veriliyor bir kac gun sonrada petrol bulundu, yuzumuz guldu felan..

  Trakya'da doğal gaz yıllardır çıkarılıyor. - psidian

  Trakya'daki doğalgaz yıllardır çıkarılıyor, ama rezerv miktarları düşük. Olasıdır ki, bulunan gaz bu rezervlerin denizdeki kısmı. Ortada yeni bir şey yok.

  Buluşlar coştular yine - özgecil

  …Karşılıklı ölü sayısı eşitlenince iktidar kamuoyunu coşturma taktiğine başvurmak zorunda yine. Artık bir hafta boyunca gaz petrol rezervleri bulunur, kentsel dönüşüm projelerine, köprüler, tüneller yapma açma hedeflerine sanal ve hayal üretme şirketleri bile yetişemez. Istranca sıradağlarını biliriz ama Istranca adlı beldenin yerini bir bilen varsa söylesin. Akp-Bdp çabaları sayesinde ülke kan gölüne döndü, güvenlik güçleri sanki yok edilmek isteniyor.