Karadeniz'de petrol aranıyor

TPAO, Karadeniz'de doğalgaz ve petrol için şirketlerle görüşüyor. Romanya'dan Akçakoca'ya delme platformu geliyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - TPAO, petrol ve doğalgaz konusunda Türkiye'nin yeni umudu haline gelen Karadeniz'de arama ortaklıkları için uluslararası şirketlerle görüşmelere geçti. Karadeniz'i beş blok olarak bölgelere ayıran TPAO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Osman Saim Dinç, Doğu ve Batı Karadeniz'deki büyük potansiyelin yabancı yatırımcılara yeni olanaklar sağlayacağını ifade etti.
2 Mayıs 2005'te sondaj çalışmalarının başlayacağı Akçakoca'daki doğalgaz yataklarını işleten Amerikan Madison Oil Şirketi'nin Türkiye Temsilcisi Joe McClintock ise Türkiye'nin yabancı yatırım çekebilmesi için öncelikle Petrol Yasası'nı değiştirmesi gerektiğini söyledi.
'Önemli potansiyel var'
Türk-Amerikan Derneği'nin önceki gün düzenlediği, 'Doğalgaz ve Petrol Üreticisi olarak Türkiye'nin Potansiyel Rolü' başlıklı konferansta, Karadeniz'deki petrol rezervleri ve yabancı şirketlerin bölgedeki arama faaliyetleri öne çıktı.
Dinç, Karadeniz'deki faaliyetler hakkında bilgi verirken, 12 millik Türk karasuları ve münhasır ekonomik bölgelerinde önemli enerji potansiyeli tespit ettiklerini kaydetti.
Doğu Karadeniz'de BP'nin petrol arama faaliyetlerini sürdürdüğünü, Batı Karadeniz'de Madison Oil şirketinin doğalgaz yataklarındaki çalışmalarını hızlandırdığını anlatan Dinç, Akçakoca'da delme işlemlerinin 2 Mayıs'ta başlatılacağını, kullanılacak platformun, Romanya'dan taşınmakta olduğunu söyledi.
Dinç, Karadeniz'deki kaynakların çıkarılması için sekiz büyük uluslararası şirketle görüşmelerin sürdüğünü de kaydetti. TPAO'nun hedefleri arasında deniz altındaki rezervlerin bulunduğunu anlatan Dinç, yanı sıra Libya'da TPAO'nun işlettiği iki rezervde ABD'li firmalarla işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Dinç, "Uzun süredir Libya'da olduğumuz için bölge jeofiziğini yakından tanıyoruz. Dolayısıyla ABD'lilerle iyi işbirliği yapabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.
Hükümete dört uyarı
Akçakoca açıklarında bulunan doğalgaz yataklarını işleten Madison Oil şirketinin temsilcisi McClintock ise petrol ve doğalgaz arama açısından Türkiye'nin önemli bir potansiyel olduğunu kaydetti. Türkiye'de yapılan tüm arama faaliyetinin sayısının ABD'nin Teksas eyaletinde bir haftada yapılan arama sayısından az olduğunu belirten McClintock, Türkiye'nin bu alanda yabancı yatırımcı çekmesi için şunları yapması gerektiğini iletti:

  • Yeni Petrol Yasası gibi yatırımcıya yardım edecek bir yasal düzenleme çerçevesi çizilsin.
  • Hükümetin keyfi kararlar almaktan kaçınması.
  • Yatırımcılara kolaylık sağlayacak, işadamından yana olan bir tavır geliştirilmesi.
  • Mevcut yatırımcıların sorunlarının giderilmesi.
    McClintock, küresel anlamda yeni petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasında önemli bir fırsat olduğunu da kaydetti. Petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle uluslararası şirketlerin kasalarının dolduğunu ve yeni yatırımlara yönelme stratejisinde olduklarını belirten McClintock, "Bunun da ötesinde Türkiye çok çekici bir pazar olarak görülüyor" diye konuştu.
    'Türkiye'yi destekliyoruz'
    ABD Büyükelçiliği'nin Ekonomi Müsteşarı Thomas Goldberger ise Washington'ın, Türkiye'nin kendi petrol ve doğalgazını üretme çabasını desteklediklerini kaydetti. Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin ulusal stratejilerinin unsuru olduğunu anlatan Goldberger, Türkiye'nin hiçbir zaman kaynaklarını istediği gibi araştıramadığını, çünkü 'yasaların riskleri karşılamadığını, derin su araştırma ve delme teknolojilerine sahip olmadığını' iletti.