Karadeniz'de petrol umudu

Karadeniz'deki petrol ve gaz arama çalışmalarında ilk kuyu haziran ayında açılacak. Türkiye Petrolleri ve BP tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, Gürcistan sınırında, Hopa açıklarındaki sondaj çalışması yaklaşık dört ay sürecek.

ANKARA - Karadeniz'deki petrol ve gaz arama çalışmalarında ilk kuyu haziran ayında açılacak. Türkiye Petrolleri ve BP tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, Gürcistan sınırında, Hopa açıklarındaki sondaj çalışması yaklaşık dört ay sürecek. İlk kuyudaki bilgiler ışığında ikinci bir kuyunun açılıp açılmamasına karar verilecek.
Türkiye Petrolleri Anonim Oraklığı ile İngiltere merkezli BP'nin 2001'den bu yana ortaklaşa yürüttüğü, 'Doğu Karadeniz Hidrokarbon Arama Projesi'nde sondaj aşamasına gelindi. İki şirket yetkililerinin düzenlediği toplantı ile sondaj projesi ve 'Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme' raporu açıklandı.
Buna göre, Trabzon ilinin 120 kilometre, Hopa ilçesinin 40 kilometre kuzeybatısına gelen bölgede 'Hopa 1' kuyusu açılacak. TPAO-BP Çevre Bakanlığı'nın mevzuatlarına göre 'şart' olmamasına rağmen Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi raporu da hazırladı. Bölgedeki balıkçılar dahil 34 yerel kişinin görüşüne başvurulurken, uluslararası düzeyde istişarelerde yapıldı. Taslak raporu hazırlayan ENSR International Genel Müdürü Gürkan Kuntasal, "Önerilen sondaj faaliyetlerinin yerel çevreye olumsuz etkileri önemsiz düzeyde kalacağı saptandı" dedi. Buna göre, sondaj gemisindeki gerekli güç dizel motorlardan sağlanacak. Gemi kıyıdan en az 40 km açıkta demirleceği için yerleşim yerleri egzoz emisyonlarından etkilenmeyecek ve gürültü duyulmayacak. Tehlikeli atıklar lisanslı tesislere gönderilecek.