Karadeniz'de samimi zirve

Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Soçi'de bir araya geldi.
İki lider doğalgaz fiyatı ve petrol sevkıyatından, helikopter alımına kadar bir dizi konuyu Putin'in yazlığında konuştu.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

SOÇİ - Başbakan Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi'de bir araya gelerek enerji ve ekonomiyi masaya yatırdı. Erdoğan, Putin'den Türkiye'ye verilen doğalgaz fiyatında indirim talebinde bulundu.
Putin ise iki ülke arasında geçen yıl aralıkta imzalanan ve doğalgaz devi Gazprom'un Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapmasına yol açacak anlaşmaların içinin doldurulmasını beklediğini söyledi. Edinilen bilgiye göre, Rus tarafı Mavi Akım'ın İsrail ve Filistin'e uzatılması projesini de yeniden gündeme getirdi.
İki liderin Soçi buluşması, Erdoğan'ın geçen ay Putin'le yaptığı telefon görüşmesi sırasında kararlaştırılmıştı. Edinilen bilgilere göre, görüşmenin sonunda Erdoğan, Putin'i gayriresmi bir ziyaret için Antalya'ya davet etti. Putin ise Erdoğan'ın davetine, "Sayın Erdoğan bizde de çok güzel turizm merkezleri var. Örneğin Soçi. Ben sizi davet ediyorum" yanıtını verdi. Erdoğan da bu daveti kabul ettiğini söyledi. Soçi'deki görüşmelerde Rus tarafının istemiyle ağırlıklı olarak enerji konusu ele alındı. Botaş ve Gazprom arasındaki işbirliğini derinleştirecek çerçeve anlaşmasının Putin'in 2004'teki Ankara ziyaretinde imzaladığı ancak bu anlaşmayı yaşama geçirecek bir adım atılmadığı kaydediliyor.
'İhalelere girelim'
Putin'in, Gazprom'un Türkiye'de doğalgaz depolama ve dağıtım ihalelerine katılmak istediğini Erdoğan'a söylediği ve 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığını anımsattığı belirtiliyor.
Görüşmede yer alan ikinci konu da Mavi Akım'ın, Ceyhan ve Hayfa arasında inşa edilecek bir hatla İsrail ve Filistin'e uzatılması projesi konusunda Ankara-Moskova işbirliğinin artırılması oldu. Mavi Akım'ın İsrail'e uzatılması, boğazların baypas edilmesi amacıyla geliştirilen Samsun-Ceyhan boru hattını avantajlı hale getiriyor.
Rus tarafının gündeme getirdiği bir başka konu da savunma sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi. Putin, aralık ayında imzalanan iki anlaşmayı gündeme getirerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin açtığı saldırı helikopteri ihalesinde Rus helikopteri Kamov'a eşit şans verilmesini istedi. Liderler terörle mücadele, Irak, Kafkasya ve Orta Asya'daki gelişmeler konularını da ele aldı.
Putin, terörizm konusunda Türkiye'den Çeçenistan'a yapılan yardımın önünün kesilmesi için daha fazla adım atılmasını istedi.
'Görüşme nedeni çok'
'Rusya'nın Antalyası' olarak anılan Soçi'de bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşamki yemekten önce basına ortak açıklama yaptılar.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle Irak konusundaki görüşlerini öğrenmek istediğini söyledi. "Bugünkü görüşmemiz için birçok neden var. Son yıllarda ülkelerimiz arasındaki işbirliği hacmi sürekli artıyor" diyen Putin, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği hacminin 10 milyar doları aştığını belirterek "Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmini 25 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum" dedi.
İşbirliğinin sadece ekonomik alanla sınırlı olmadığını söyleyen Putin, Erdoğan'a hitaben "Siyasi diyaloğumuz iyi bir seviyede. Bölgemizdeki durum hakkında özellikle Irak konusunda görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Kısacası konuşacak çok konu var. Sizi görmekten çok memnunum" dedi.
"Komşumuz Rusya halkına milletimizin selamını getirdik" diyen Başbakan Erdoğan da konuşmasında, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında özellikle son 2.5-3 yıl içinde çok ciddi siyasi, ticari ve kültürel gelişmeler olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Bunların artarak devam edeceğine inanıyorum. Siyasi ve ticari alandaki, turizmle birlikte kültürel alandaki gelişmeler aramızdaki bağlılığı ve geleceğe yönelik bakışı çok daha zenginleştirmiştir.
Enerji alanında attığımız adımlar, şüphesiz ki ciddi anlamda kayda değer adımlardır. Birlikte yapacağımız daha çok şey var."
Erdoğan ve Putin, bu sabah da kahvaltıda bir araya gelecek ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Moğolistan ziyareti
Rusya Federasyonu'na yaptığı ziyaretin ardından Moğolistan'a geçecek olan Başbakan Erdoğan, temaslarına ilişkin Atatürk Havalimanı'nda açıklamada bulundu.
Moğolistan ziyaretinin bir ilk olması açısından tarihi önem taşıdığına işaret eden Erdoğan, 1964'ten beri ilk defa bu ülkeye Başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleştiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, Moğolistan ile son 15 yılda kültür, eğitim, askeri ve güvenlik alanlarında güçlü bir işbirliği tesis edildiğini söyledi.
Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) Moğolistan'daki yatırımlarının önemine de işaret eden Erdoğan, bu ziyaretin Moğolistan ile ekonomik işbirliğine katkısı olacağına inandığını söyledi. Moğolistan Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı ile bir araya geleceğini belirten Erdoğan, ziyaretin ikinci gününde de Türk tarihinin önemli simgelerinden Orhun Anıtları'nı ziyaret edip, anıtları Karakurum şehrine bağlayan 40 kilometrelik karayolunun temelini Moğolistan Başkanı ile birlikte atacaklarını bildirdi.
Erdoğan, karayolunun TİKA tarafından yapılacağını belirterek, "Bu yolun inşası, Göktürk yazıtlarının dünya turizmine kazandırılması açısından büyük önem arz etmektedir" dedi.