Karakış doğalgaz faturalarını yükseltti

Dondurucu kar ve olumsuz hava şartlarından etkilenmek istemeyen İstanbullu tüketiciler farkında olmadan gaz kullanımını artırınca faturalar da yüklü geldi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Dondurucu kar ve olumsuz hava şartlarından etkilenmek istemeyen İstanbullu tüketiciler farkında olmadan gaz kullanımını artırınca faturalar da yüklü geldi. Önceki aylarda ortalama 140 YTL ile ile 180 YTL arasında fatura ödeyen bazı İstanbulluların doğalgaz faturası bu ay 400 YTL'ye kadar çıktı. Doğalgaz faturalarının yüksek çıkmasının iki nedeni olduğunu söyleyen İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İgdaş) yetkilileri, "Birincisi soğuk havalar ve kar yüzünden tüketim neredeyse iki kat arttı. Normalde bir dairede 250-300 metreküp doğalgaz tüketilirken, geçen ay bu rakam 600 metreküpe kadar çıktı. Tüketici üşüdükçe farkında olmadan kombinin ayarını yükseltti. Bu da doğal olarak gaz kullamını artırdı" diye konuştu.
Fiyat yükselmesinde ikinci etken olarak fatura sürelerinin uzunluğunu gösteren yetkililer şöyle devam etti: "Normal şartlarda İgdaş olarak biz tüketimin düşük olduğu yaz mevsiminde faturaları iki ayda bir, kış mevsiminde de ayda bir abonelerimize göndeririz. Fakat olumsuz hava şartları ve tatiller yüzünden bu ay fatura gönderme süremiz 45 güne kadar çıktı. Bu 15 günlük uzama da faturaların diğer aylara göre yüksek çıkmasına neden oldu."
Geçtiğimiz ay doğalgaz fiyatında bir artış yapılmadığına dikkat çeken İgdaş yetkilileri, doğalgazın metreküp fiyatının 41 Ykr (416 bin 622 lira) olduğunu açıkladı. Hatta döviz kurundaki oynamalardan dolayı fiyatlarda küçük düşüşler de olduğunu da belirten yetkililer, doğalgazın metreküpünün 1 Ocak'ta 417 bin 215 lirayken, 3 Ocak'ta 416 bin 646'ya, 1 Şubat'ta da 416 bin 622 liraya gerilediğine dikkat çekti.
300 bin yeni abone alacak
Ancak yetkililer, daha önce de açıklandığı gibi önümüzdeki günlerde zam yapılabileceğini de hatırlattı. Bu arada gaz basıncında meydana gelen ani düşme ya da çıkmaların doğalgaz tüketimini artırmayacağı ve dolayısıyla faturaların yükselmesine bir etkisinin olmayacağı belirtiliyor.
Öte yandan Silivri'den Şile'ye kadar İstanbul'un yüzde 89'u İgdaş'ın sağladığı doğalgazla ısınıyor. Üç milyon abonesi olan İgdaş, bu yıl 300 bin yeni abone alma planları yapıyor. Bu yıl Adalara da hizmet vermeyi hedefleyen İgdaş abonelerinin 2006 yılında kullandığı gaz miktarı 4 milyar 100 milyon metreküp olacak.