Karamanlıların bisküvi keyfi

Türkiye'de bisküvi üretiminin yüzde 60'ının gerçekleştiği Karaman, geçen yıl 80 ülkeye yaklaşık 200 milyon dolarlık bisküvi ve çikolata ihraç etti.

KARAMAN - Türkiye'de bisküvi üretiminin yüzde 60'ının gerçekleştiği Karaman, geçen yıl 80 ülkeye yaklaşık 200 milyon dolarlık bisküvi ve çikolata ihraç etti.
Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdullah Bilgin, 'gıda kenti' olarak nitelendirilen Karaman'ın sanayisinin yüzde 90'ını gıda firmalarının oluşturduğunu söyledi. Gıdada öncülüğü ise bisküvinin yaptığını, kentte adını dünyaya duyurmayı başarmış firmaların bulunduğunu dile getiren Bilgin, Türkiye'de üretilen her beş bisküviden üçünün Karaman'dan olduğunu ifade etti. Karaman bisküvi sektörünün 1990'lı yıllarda ihracata yöneldiğini ve ilk yıllarında 12 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Bilgin, "Sonraki 8 yıl boyunca ihracatımız giderek arttı. Daha sonra başlayan global kriz, sektörü derinden etkiledi. Kriz nedeniyle 2000 yılında Karaman'ın bisküvi ihracatı 40 milyon doların altına kadar indi" diye konuştu.
Bilgin, yurtdışından gelen taleplerle birlikte 2002 yılında toparlanmaya başlayan bisküvi ve çikolata sektörünün ihracatta tekrar ivme kazandığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Giderek artan bisküvi ve çikolata ihracatında Karaman, yurtdışına 2003 yılında 125 milyon dolarlık ürün gönderdi. Yılda 1 milyon 100 bin tonluk üretim kapasitesine sahip Karaman bisküvi sektörü, geçen yıl 200 milyon dolarlık ihracat ile eski günlerine döndü. Sektör yaklaşık 6 yıl sonra yeniden canlandı ve derin bir nefes aldı."
Hedef büyük
80 ülkenin Karaman bisküvisi yediğini dile getiren Abdullah Bilgin, "2005 yılında ihracatın 300 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin hedefimizse bisküvi ve çikolata ihracatımızı 500 milyon doların üzerine çıkarmak" diye konuştu.