'Karamanlis'ten Erdoğan'a yardım eli'

Yunanistan'ın en büyük bankası Ethniki (Ulusal) Bank'ın Finansbank'ın hisselerinin yüzde 46'sını alması Yunan basınında geniş yankı buldu.

ATİNA - Yunanistan'ın en büyük bankası Ethniki (Ulusal) Bank'ın Finansbank'ın hisselerinin yüzde 46'sını alması Yunan basınında geniş yankı buldu. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Theodoros Rusopulos ise işlemin iki ülke ilişkilerine olumlu etkisi olabileceğini belirterek, 'Yunan iş çevrelerinin bu gibi girişimlerinin hükümet tarafından da cesaretlendirildiğini' söyledi. Ta Nea gazetesi alımın Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Başbakan Tayyip Erdoğan'a yardım eli uzatması anlamına geldiği yorumunu yaptı.
'Tabu sayılan pazarda dev yatırım'
Elefterotipia, 'Ülke dışındaki en büyük yatırım' başlığını kullanırken, To Vima, 'Ethniki, Türkiye'ye nasıl sızdı' diyerek, anlaşmayı 'tarihi' olarak niteledi. Kathimerini, 'Yunan usulü düğün' başlığıyla, birleşmenin Güneydoğu Avrupa bölgesinde lider bankacılık grubu yarattığını yazdı. Elefteros Tipos, 'Ethniki 2.5 milyar avro ile Türkiye'ye giriyor' başlığıyla, Ethniki'nin kısa süre öncesine kadar Yunan şirketleri için tabu sayılan Türkiye'de büyük yatırım yaptığını yazdı. Apoyevmatini ise 'Türk bankacılık pazarına Ethniki (Ulusal) sızma' başlığını kullandı.