Karamehmet elini çabuk tuttu

YKB'nin satışıyla ilgili olarak Çukurova-Koç görüşmelerin kasımda başlamasına karşın iki ayda ön mutabakatla bitmesi Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in elini çabuk tuttuğu yorumlarına neden oldu.

İSTANBUL - YKB'nin satışıyla ilgili olarak Çukurova-Koç görüşmelerin kasımda başlamasına karşın iki ayda ön mutabakatla bitmesi Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in elini çabuk tuttuğu yorumlarına neden oldu.
Pamukbank'ın TMSF'ye devrinin ardından Çukurova Grubu'nun BDDK ve TMSF ile imzaladığı 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşmenin ek sözleşmesine göre, Çukurova'nın banka sermayesindeki sahiplik oranını yüzde 10'un altına düşürecek şekilde hisselerini iki yılda üçüncü şahıslara satması gerekiyordu. Bu satış için tanınan süre ise 31 Ocak 2005 tarihinde doluyordu.
Çukurova Grubu'nun elindeki yüzde 45 hissesinin Koç-Unicredito ortaklığına satılmasına ilişkin ön mutabakata varıldığına ilişkin haberler ardından gözler satış anlaşmasının detaylarına çevrildi. Ön mutabakata göre üzerinde anlaşıldığı iddia edilen 900 milyon dolarlık bedelin nasıl belirlendiği ve fiyatın oluşmasında hangi faktörlerin etkili olduğu ise açıklığa kavuşturulması beklenen unsurlar arasında.
Piyasa değeri 2.4 milyar dolar
Cuma günkü borsa kapanış fiyatına göre YKB'nin piyasa değeri yaklaşık 2.4 milyar dolar (3 milyar 240 milyon YTL) seviyesinde bulunuyor. Basit bir hesapla Çukurova Grubu elindeki yüzde 45 hissenin değeri 1 milyar 80 milyon doları buluyor. Öte yandan Çukurova Grubu'nun da YKB'den kullandığı krediler nedeniyle bankaya yaklaşık 2 milyar dolarlık borcu bulunuyor.
Yüzde 42'si halka açık olan Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 12.9'u TMSF'ye ait, yüzde 45'i de Çukurova Grubu'na ait bulunuyor. Diğer yandan Yapı Kredi Bankası'nın elinde yüzde 13.1 oranında Turkcell hissesi var ve grup bu hisseleri geri almak istiyor. Turkcell'in yüzde 42.6 hissesine sahip olan Çukurova'nın, yine 31 Ocak 2005 tarihine kadar YKB'deki söz konusu Turkcell hisselerini satın alma opsiyonu var. Eğer bu tarihe kadar Çukurova YKB hisselerini satamazsa devreye BDDK girecek, Çukurova'nın satış için elini çabuk tutmasında bu faktörün de etkili olduğu belirtiliyor.
Ön anlaşma haberine karşın TMSF yetkilileri ise anlaşmanın detayları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.
Üçüncü büyük olacak
Koçbank, Koç Topluluğu'nun Unicredito İtaliano ile yüzde 50-50 ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler'in çatısı altında yer alıyor. Koçbank Türkiye'nin 8. büyük bankası konumunda. 9.2 milyar YTL aktif büyüklüğü olan bankanın şube sayısı 157 ve 3 bin 596 personeli var. Türkiye'nin 5. büyük bankası olan YKB'nin büyüklüğü 24.5 milyar YTL seviyesinde. Satın alma gerçekleşirse iki bankanın büyüklüğü 33 milyar YTL'ye ulaşacak. Olası bir birleşmeyle Türkiye'nin üçüncü büyük bankası doğacak.