Karamehmet, Turkcell'de zora giriyor

Karamehmet, Turkcell'de zora giriyor
Karamehmet, Turkcell'de zora giriyor
Cenevre'deki Tahkim Mahkemesi Çukurova Holding'in elindeki tüm Turkcell Holding hisselerini diğer büyük ortak TeliaSonera'ya vermesi yönünde karar aldı. Turkcell'in kurucusu ve ortağı Karamehmet mahkemenin bu kararına uyarsa şirketteki kontrolünü kaybedecek

STOCKHOLM/İSTANBUL -   Cenevre’deki Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Tahkim Mahkemesi, Çukurova Holding’in   Turkcell İletişim’in kontrolünü elinde bulunduran şirketi Turkcell Holding’teki hisselerini diğer büyük ortak olan TeliaSonera’ya devretmesi gerektiğine karar verdi. Çukurova sözkonusu bu karara uyup hisseleri TeliaSonera’ya vermesi halinde ilk kez Turkcell İletişim’de azınlığa düşecek ve kontrol TeliaSonera’ya geçecek. 
Halen Turkcell’in kurucu ortağı işadamı Mehmet Emin Karamehmet’e ait Çukurova Holding, GSM operatörü Turkcell İletişim’in yüzde 51 hissesini elinde tutarak şirketin kontrolünü de elinde bulunduruyordu. 

Yönetim Sonera’ya geçer
Açılan dava sonrası ICC tahkim mahkemesi Çukurova’nın elindeki tüm Turkcell Holding hisselerini diğer büyük ortak TeliaSsonera’ya vermesi gerektiğine karar verdi. Buna göre Karamehmet, Turkcell Holding’deki yüzde 26.98 oranındaki hisselerini mahkeme kararına uyarak TeliaSonera’ya vermesi durumunda Turkcell İletişim’de azınlığa düşecek ve kontrol TeliaSonera’ya geçecek.
Çukurova Holding, 2005’te TMSF’ye ve Yapı Kredi Bankası’na olan borçlarını ödemek için kaynak arayışına girmiş ve TeliaSonera’ya yüzde 27.3’lük doğrudan ve dolaylı Turkcell İletişim hissesini 3.1 milyar dolara satma kararı almıştı.
Böylece TeliaSonera’nın hissesi doğrudan ve dolaylı olarak yüzde 64’ü aşacaktı. Ancak bu görüşmeler yürürken Çukurova TeliaSonera’dan vazgeçerek sürpriz bir manevrayla Rus Alfa Grubu ile 3.3 milyar dolarlık bir kaynak için anlaştı. 

Borcunu ödemişti
Çukurova, Alfa’dan sağladığı 3.3 milyar dolarla  TMSF’ye Pamukbank’tan kaynaklanan borçlarını kapatmış, ayrıca daha önce kendi iştiraki olan ve 2 milyar dolar borcunun olduğu Yapı Kredi’nin elindeki Turkcell hisselerini de satın alıp Alfa’ya devretmişti.  Alfa, Çukurova’ya 1 milyar 707 milyon dolar kredi, 1 milyar 593 milyon dolar da daha sonra yüzde 13.22’lik  Turkcell hissesine çevrilen tahvil vermişti.
1.8 milyar dolar tazminat 
TeliaSonera açıklamasına göre, Cenevre’deki Tahkim Mahkemesi, Çukurova’nın söz konusu hisseleri 3.1 milyar dolarlık nakdi konu eden anlaşma karşılığında Teliasonera’ya vermesi gerektiğine, ancak hisselerin devredilmemesi durumunda Teliasonera’nın Çukurova’dan yaklaşık 1.8 milyar dolarlık tazminat talep edebileceğine karar verdi.
Sözkonusu açıklamada “TeliaSonera, Çukurova Holding’in hisseleri verip vermeyeceğini veya verebilecek durumda olup olmadığını bilmiyor, ancak sahiplik sorununun kısa zamanda çözülmesini beklemiyor” denildi. Stockholm merkezli bir analist, geçmişte de TeliaSonera lehine mahkeme  kararları olduğunu ancak sonuç çıkmadığını belirterek “Kararın hisse fiyatlarına  yansıyacağını sanmıyorum” dedi.

Turkcell’de son hisse durumu
Turkcell’de hisse yapısı ise çok karışık. Mehmet Emin Karamehmet Turkcell İletişim’deki doğrudan hissesi yüzde 0.12’ye düşmüş olmasına rağmen, kurduğu şirketler aracılığıyla Turkcell İletişim’i dolaylı şekilde kontrol ediyor. Turkcell İletişim’de yüzde 37.08 oranında doğrudan hissesi bulunan TeliaSonera bu yapı nedeniyle önemli ölçüde devre dışı. Turkcell’de ‘tesbit edilebilen’ doğrudan ve dolaylı olarak son hisse durumu ise şöyle:
Çukurova Holding (Yüzde 13.88), Alfa (Yüzde 4.99) TeliaSonera (Yüzde 37.08) HSL (Yüzde 3.97), Nadash (Yüzde 4.26), MV Holding (Yüzde 2.32), İMKB’de işlem gören halka açık hisseler ve diğer küçük ortaklar (Yüzde 33.49).

Karamehmet nasıl kontrol ediyor?
Halka açık Turkcell İletişim’in yüzde 51’i Turkcell Holding’in elinde bulunuyor. Turkcell Holding’in yüzde 52.91’i Çukurova Telecom Holding’te yüzde 47.09’u da bir TeliaSonera iştiraki olan Sonera Holding BV’ye ait bulunuyor. Çukurova Telecom Holding’in de yüzde 51’ine Çukurova Holding, yüzde 49’una ise Alfa Telecom Turkey sahip bulunuyor.
Buna göre, Turkcell Holding’in dolaylı olarak yüzde 47.09 hissesi TeliaSonera’ya, yüzde 25.93’ü Alfa Telecom Turkey Ltd’e ve yüzde 26.98’i ise Çukurova Grubu şirketlerine ait bulunuyor.
Bu karmaşık yapı sayesinde de Mehmet Emin Karamehmet ve yakın zamana kadar barış içinde yaşadığı ortağı Rus Alfa şirketi birlikte yönetebiliyor. (Reuters, Radikal)