Karamehmet ve ortaklarından elektrik dağıtımına 2.5 saatte 5 milyar dolar

Karamehmet ve ortaklarından elektrik dağıtımına 2.5 saatte 5 milyar dolar
Karamehmet ve ortaklarından elektrik dağıtımına 2.5 saatte 5 milyar dolar

Çukurova Grubu nun patronu Karamehmet en son Süper Lig maçlarının televizyon yayın haklarını astronomik bedelle alarak gündeme gelmişti. Karamehmet, büyük ihalelere mutlaka katılıyor.

* Turkcell'in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet'in liderliğindeki Ortak Girişim Grubu, İstanbul Avrupa Yakası elektrik dağıtım ihalesini 2 milyar 990 milyon dolara aldı * Ortaklık İzmir ve Manisa'nın elektrik dağıtımı ihalesinde de 1 milyar 920 milyon dolar teklif edince 2.5 saatlik ihale sürecinde yaklaşık 5 milyar doları gözden çıkarmış oldu
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA -  Turkcell’in kurucusu ve azınlık ortağı Mehmet Emirn Karamehmet Türkiye ’de elektrik dağıtımının en güçlü ismi oluyor. Karamehmet’in temmuz ayı başında enerji ihalelerine girmek için Kazancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanı Mehmet Kazancı’yla ortak kurduğu  MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin, Ankaralı inşaatçı Yusuf  Kaya’nın şirketi İşkaya İnşaat ile oluşturduğu ortak girişim grubu Türkiye’nin en büyük iki enerji dağıtım bölgesinin ihalesinde  en yüksek teklifi verdi.
Karamehmet ve ortakları İstanbul ’un Avrupa yakasında 4 milyona yakın abonenin elektrik dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. için 2 milyar 990 milyon, İzmir ve Manisa bölgesinde yaklaşık 2.5 milyon abonesi olan   Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. için ise 1 milyar 920 milyon dolar önerdi.  İlk ihalenin 1.5, ikinci ihalenin ise 1 saat sürdüğü göz önüne alındığında İşkaya- MMEKA ortaklığı, yaklaşık 2.5 saatlik bir sürede yaklaşık 5 milyar dolarlık  ihale almış oldu. Bu teklifler önümüzdeki günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Rekabet Kurumu’nun onayına sunulacak.
İhaleyi kazanan şirketler işletme hakkını elinde tutacakları 2036’ya kadar gerekli yatırımları yapacaklar ve kayıp kaçak oranlarını minimum düzeye indirip kar etmeye çalışacaklar.

‘Karamehmet’in cesareti’
İhaleleri teknik olarak kazanan İşkaya-MMEKA Ortak Girişim Grubun’da yer alan MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı hedefledikleri elektrik dağıtım bölgelerini aldıklarını ve diğer ihalelerde iddialı olmadıklarını söyledi.
Mehmet Kazancı, finansman için yurtiçinde ve dışında yerli ve yabancı kaynakları kullanma konusuna bakacaklarını sözlerine ekledi. Mehmet Kazancı, son anda ihaleye dahil olduklarını belirtirken, ihalenin bedelini yüzde 20 peşin kalanını dört taksitle ödeyebileceklerini kaydetti.
Kazancı, “Boğaziçi’ni Mehmet Emin Karamehmet’in verdiği cesaretle almaya karar verdik ve hedefe ulaştık, şirketimiz temmuz ayının 8’inde kuruldu 13’ünde yeterlilik belgesi aldı. Önceki ihalelerde daha farklı firmalar katılıyordu. Bayağı zorlandık ama çok memnunuz. Bizim aldığımız iki ihaleyle 31.5-32 milyar kilowattlık bir güce sahip olduk. Ben bu ihalenin son tüketici fiyatlarına olumsuz yansıyacağına inanmıyorum. Rekabet ortalama fiyatları aşağıya düşürdü” dedi.

Kimler var?
İki ihaleyi de kazanan İşkaya İnşaat - MMEKA Ortak Girişim Grubu üç ortaktan oluşuyor. İşkaya’nın sahibi Yusuf Kaya Ankaralı bir inşaatçı. MMEKA ise Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığından oluşuyor. Mehmet Kazancı, geçtiğimiz ay enerji sektörünün ailesine ait olan büyük oyuncularından Kazancı Holding ve Aksa’nın yönetiminden ayrılıp sektördeki yatırımlarını sürdürmek için Mehmet Emin Karamehmet ile MMEKA’yı kurmuştu.

Doğalgazda da varlar
Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı ortaklığı üç gün önce de Başkent’in doğalgaz dağıtımına talip oldular. İki ortak, Türkiye’nin en büyük ikinci doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz’ın yüzde 80 hissesine sahip olmak için teklif verdiler. Başkent Doğalgaz, 2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip ve yaklaşık 1.2 milyon abonesi bulunuyor. 

‘Acısını tüketici çekecek’
ODTÜ Eletrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Osman Sevaioğlu, Cnbc-e’ye yaptığı açıklamada, her iki ihaledeki fiyatları çok tehlikeli bulduğunu ifade ederek, “Varılan rakam akıl ve mantık dışında” dedi.
 Daha önceki ihalelerde kayıp kaçak oranı çıktıktan sonra elektriğin fiyatının 10-12 sent aralığında değiştiğini ifade eden Sevai-oğlu, Boğaziçi ihalesinde ise rakamın 16.62 sente yükseldiğini belirtti. Sevaioğlu, “Bu ihaleyi alan firmanın kendini, aboneyi, devleti, personelini çok zorlaması lazım. Bu ihalelerin acısını aboneler çekecek ve fiyatlar yükselecek” dedi. 

Tek turda iki katına çıktı
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesi 1 milyar 11 milyon dolar   bedelle 5 elemeli tura başladı. İlk turda KCETAŞ-Ayen Ortak Girişim Grubu elenirken, ihalede en yüksek teklif 2 milyar 90 milyon olarak açıkladı. Bu rakam ihale katılımcılarında şaşkınlık yarattı. İkinci turda ise Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş elenirken, en yüksek bedel 2 milyar 405 milyon dolar olarak açıklandı. Üçüncü turda Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş safdışı kalırken, bedel 2 milyar 725 milyon dolara çıktı. Elemeli son turda ise IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ihale dışı kaldı. 

Kısa sürdü
Eleme turlarının ardından pazarlık sürecine geçildi. Pazarlık  2 milyar 895 milyon dolar bedelle ve 5 milyon dolar açık artırım aralığıyla başladı. Elemeli turun ilk raundunda Park Holding A.Ş 2 milyar 980 milyon dolar teklif verdi.
 İşkaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş Ortak Girişim Grubu 2 milyar 985 milyon dolar teklif verdi. Diğer firmaların çekildi ardından Aksa Elektrik mola aldı. Bu şirketin de moladan sonra çekildiğini açıklaması üzerine İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu’nın,  ‘son teklifi’ sorması üzerine, “Sizin hatrınıza 2 milyar 990 milyon dolar’ diyen İşkaya-MMEKA Ortak Girişim Grubu  ihalede pazarlık sürecini noktaladı. Bu ihalenin ilginç yanı iki kardeşin karşı karşıya gelmesi oldu. MMKEA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ile kardeşi Cemil Kazancı’nın başında bulunduğu Aksa Elektrik son ikiye kaldı. Bu yarışı Mehmet Kazancı kazandı.

Beş turda 1.1 milyar arttı
Boğaziçi’nin ardından saat 13:30’da İzmir ve Manisa bölgelerini içeren Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş’nin özelleştirmesine sıra geldi. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerine en yüksek teklifi 1 milyar 920 milyon dolarla yine İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi-MMEKA Makina İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.
10 firmanın katıldığı ihalede elemesiz turda en yüksek teklif 710 milyon dolar oldu. 1. elemeli turda teklif tutarı 1 milyar 475 milyon dolara çıktı ve KCETAŞ-AYEN-REL-PETCO Ortak Girişim Grubu elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 675 milyon dolara ulaştı, Park Holding A.Ş. ihale dışı kaldı. Üçüncü elemeli turda teklif 1 milyar 777 milyon dolara çıktı, IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi.
Dördüncü elemeli turda teklif 1 milyar 835 milyon dolar oldu, Limak İnşaat elendi. Elemeli son turda Kolin İnşaat da elendi ve 1 milyar 900 milyon dolardan açık artırmaya geçildi. Açık artırma aralığı ise 5 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmada Eti Gümüş 1 milyar 905 milyon dolar teklif edince Aksa Elektrik ve Cengiz Elektrik çekildi. İşkaya-MMEKA teklifi 1 milyar 910 milyar dolara çıkarınca Enerjisa çekilme kararı aldı. Eti Gümüş teklifi 1 milyar  915 milyon dolara çıkardı ve ardından İşkaya-MMEKA 1 milyar 920 milyar dolar teklif etti. Bunun üzerine Eti Gümüş mola aldı ve çekildi. Böylece Boğaziçi Elektrik’i alan grup Gediz Elektrik ihalesini de kazanmış oldu. 

İşkaya, TT’nin 22 yıllık işortağı
İnşaat, yol, baraj, içme ve atık su alanlarında birçok projeyi hayata geçiren İşkaya İnşaat, daha çok Türk Telekom’un altyapı işlerini yapıyor. İşkaya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kaya. Şirket, internet sitesinde kendisini Türk Telekom’un ayrılmaz bir parçası olarak tanıtıyor. İfade aynen şöyle, “Tam 22 yıldır, yatırım projeleri dahil, birçok projeye Türk Telekom ile imza atan İşkaya, Türk Telekom’un ayrılmaz bir parçasıdır. İşkaya bu ülkenin ve Türk Telekom’un geleceğine güveniyor. Yatırımlarını da bu doğrultuda düzenliyor. İşkaya, yılların getirdiği çözüm ortaklığıyla Türkiye’de sağladığı başarıyı Türk Telekom’la dünyaya taşımaya kararlı.”
İşkaya, İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası İl Telekom Müdürlüğü hizmet sahasında şebekelerinin bakım yerleşim yerleri içi ve yerleşim yerleri arası erişim, onarım, arıza ıslah, abone tesis, nakil ve hat toplama ve ADSL, DATA, PSTN bağlantı işlerini yürütüyor. Şirket benzer TT altyapı projelerini Tekirdağ, Ankara, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Muğla, İzmir, Antalya, Burdur, Isparta da sürdürüyor.

Yusuf Kaya: Bu işlere yabancı değiliz
Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalelerinde en yüksek teklifi veren ortak girişimin diğer ortaklara göre ‘daha az tanınan’ ortağı İşkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kaya ‘Yıllardır altyapı işleri ve işletmecilik yacpıyonruz. TEDAŞ kökenliyim ve bu işlere de yabancı değilim’ dedi.

Yeni şirket kurulacak
Ortak Girişim Grubu ortaklarından Mehmet Kazancı’ya tanıdığını belirten Yusuf Kaya ‘Oturduk, konuştuk ve ihaleye birlikte girmeye karar verdik’ dedi. Ortak Girişim Grubu’nun, Boğaziçi ve Gediz bölgelerinde elektrik dağıtımını gerçekleştirmek üzere yeni bir şirket kuracağını belirten Yusuf Kaya ‘Tabii o zaman ortaklık oranları yeniden gündeme gelecek’ dedi.
Kaya ‘Yeni ortak alacak mısınız?’ sorusuna ise ‘Ortak işi belli olmaz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bakarız, durumu değerlendirip karar alırız’ yanıtını verdi.
İşkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kaya ihalede ortaya çıkan fiyatların ‘biraz yüksek’ olduğunu kabul etmekle birlikte bunun son tüketiciye zam olarak yansımasının mümkün olmadığını ifade ediyor. Yusuf Kaya bunun nedenini ise elektrik fiyatlarını TEDAŞ’ın belirlemesi olarak gösteriyor.