Karamehmet'e indirim

Çukurova Grubu ile Koç Finansal Hizmetler ve Koçbank N.V. arasında 31 Ocak 2005 tarihinde imzalanan hisse devir anlaşmasıyla üzerinde mutabakata varılan 'grubun Yapı Kredi Bankası'na...

İSTANBUL - Çukurova Grubu ile Koç Finansal Hizmetler ve Koçbank N.V. arasında 31 Ocak 2005 tarihinde imzalanan hisse devir anlaşmasıyla üzerinde mutabakata varılan 'grubun Yapı Kredi Bankası'na (YKB) borçlarının tasfiyesine ilişkin anlaşma'nın hükümleri gün yüzüne çıktı. Buna göre Yapı Kredi Bankası, Çukurova'nın patronu Mehmet Emin Karamahmet'in borçlarına yüzde 15 oranında indirim uygulayacak.
Anlaşmanın bu hükmü Yapı Kredi Bankası'na yaklaşık toplam 2.1 milyar dolar borcu bulunan Mehmet Emin Karamehmet ve Çukurova Grubu'na 300 milyon dolarlık bir rahatlama getirecek.
Şubat ayı başında hisse devir sözleşmesi imzaladıklarını açıklayan taraflar o günlerde gerek Sermaye Piyasası Kurulu'nun(SPK), gerekse İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) detaylı bilgi isteğine 'ticari sır' olduğu gerekçesiyle karşı çıkmışlardı. Ancak BDDK'nin geçtiğimiz haftalarda Yapı Kredi Bankası hisselerinin devrine izin vermesinin ardından sıra Yapı Kredi Bankası'nın iştiraklerine geldi. İştirak hisselerinin devri için SPK'nın izin vermesi gerekiyordu.
Bu durumda da SPK iştirak devrine izin vermek için ticari sır olduğu gerekçesiyle ocak ayında kendisine aktarılmayan bilgileri baskı yaparak Çukurova Grubu'na açıklattı. Çukurova Grubu'ndan önceki gece geç saatlerde İMKB'ye yapılan açıklamada söz konusu yüzde 15'lik indirimin 'taraflar arasında tamamen, kredilerin performansı, ödeme tablosu vs. ticari koşullar, İstanbul yaklaşımında da benimsenen ticari ilişki bazı ve Çukurova Grubu borçlarının büyük bir bölümünün erken ödenecek olması hususu dikkate alınarak belirlendiği' ifade edildi. Taraflar arasında imzalanan anlaşma şu hükümleri de içeriyor:
Bankacılık dışı iştiraklere altı yıl opsiyon: Taraflar arasındaki anlaşmaya göre Çukurova Grubu ve YKB arasında yapılacak bir anlaşmayla YKB'nin bazı bankacılık dışı varlıklarının hisse devrinin gerçekleştirildiği tarihten itibaren altı yıllık bir sürede kullanılacak bir satış opsiyonuna konu olması öngörüldü. Bu iştiraklerden Turkcell için 18 aylık bir satış opsiyonu tanındığı daha önce açıklanmıştı. Açıklamada bu konuda detay bulunmamasına rağmen sözkonusu iştiraklerin en önemlilerinin Digitürk ve Superonline olduğu belirtiliyor.
Korular satılıyor: Mülkiyeti Yapı ve Kredi Bankası'na ait İstanbul'un Yeniköy ve Bağlarbaşı semtlerindeki korular 100 milyon dolardan yüksek fiyatla satılırsa, bu tutarı aşan kısmın yüzde 70'i Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.4' hissesinin satış bedeline eklenecek. Ancak korular doğal SİT alanı kapsamında olduğu için şimdilik yoğun bir yapılaşma mümkün olmayacak.
İş ilişkisi sürecek: YKB ve Superonline arasında imzalanacak bir anlaşma ile, taraflar arasında mevcut sözleşmelerin beş yıl uzatılması öngörülüyor.
Çukurova'ya reklam desteği yapılacak: Hisse devir işleminin tamamlanmasından sonraki beş yıllık bir dönem için Yapı ve Kredi Bankası ile iştirakleri tarafından, Çukurova Grubu'ndaki medya şirketleri aracılığıyla, yıllık 15 milyon avro olmak üzere, reklam harcaması yapılmasını öngören anlaşma imzalanması düşünülüyor. Halka açık Yapı Kredi Bankası ve iştiraklerinin eski ve yeni hakim ortaklarının verdiği kararla sağlanacak reklam desteğinden Akşam Gazetesi ve Show TV faydalanacak.
Plazanın bazı katları Çukurova'ya: Taraflar arasında imzalanması öngörülen bir anlaşmayla YKB'nin Levent Yapı Kredi Plaza'daki bazı gayrimenkulleri Çukurova Grubu'na satılacak.
Sandığın açığı 350 milyon avro: Anlaşmaya göre YKB'nin Yapı Kredi Bankası Mensupları Yardım ve Emekli Sandığı Vakfı'nın, SSK'ya devri durumunda ödemekle yükümlü olacağı tutarın 35 milyon avrodan az olması durumunda Çukurova'nın YKB'ye olan borçlarının 350 milyon avroyla ödenecek tutar arasındaki farkın yüzde 50'si tutarında azaltılması öngörülüyor.
Çağrı fiyatı ne olacak?
Taraflar 2005 yılının ocak ayında Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.4'lük hissesinin satışıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada bankanın tamamı için toplam 2.021 milyar avro üzerinden satışı konusunda anlaştıklarını belirtmişlerdi.
Yapı Kredi hisselerini elinde bulunduran küçük ortaklara da bu fiyat üzerinden çağrı yapılması bekleniyordu.
Zaten SPK da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada çağrı fiyatının yüzde 57.4'lük hisse satış anlaşmasındaki fiyattan düşük olamayacağını ifade etmişti. Ancak anlaşmanın ortaya çıkan hükümleri işleri karıştırıyor.
Çünkü Karamehmet'e sağlanan yüzde 15'lik borç iskontosu (yaklaşık 300 milyon dolar), bankanın eski hâkim ortağını İMKB'den hisse alan küçük ortaklar karşısında avantajlı konuma getiriyor. Üstelik Karamehmet'in medya şirketlerine 75 milyon avroluk reklam garantisi veriliyor. Bu da Karamehmet'e sağlanan bir başka avantaj. Bunun dışında bankanın çeşitli bankacılık dışı varlık ve her türlü iştirak satışlarında belli rakamların aşılması durumunda Karamehmet'in borcundan indirim yapılıyor. Yani anlaşma Karamehmet'in yüzünü güldürüyor. Bu durumda eğer çağrı fiyatı olarak bu değerleri kapsamayan bir rakamı kabul edilirse, İMKB'den Yapı Kredi Bankası hissesi alan küçük yatırımcıların zararı söz konusu olacak.