Karamehmet'e İngiliz ortak geliyor

Karamehmet'e İngiliz ortak geliyor
Karamehmet'e İngiliz ortak geliyor

Mehmet Emin Karamehmet (solda) ve CEO Mehmet Sepil geçen hafta Kuzey Irak?taydı.

Çukurova Grubu'na bağlı olarak faaliyet gösteren Genel Enerji'nin, İngiliz petrol araştırma şirketi Heritage Oil'la birleşme görüşmeleri yaptığı belirtildi

LONDRA/İSTANBUL - Mehmet Emin Karamehmet’e ait Çukurova Grubu’na bağlı Genel Enerji’nin, İngiliz petrol araştırma şirketi Heritage Oil ile birleşme görüşmeleri yürüttüğünü öne sürüldü. Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Genel Enerji ile yürütülen görüşmelerin temelinde Heritage Oil’in Kuzey Irak’ta bulunan Miran petrol sahasının olduğunu belirttiler. Bir kaynak “Görüşmeler Irak odaklı” dedi. Adının açıklanmasını istemeyen bir başka kaynak, Genel Enerji’nin Heritage Oil’in bütün hisselerini  almak yerine, birleşmeyle oluşacak daha büyük bir şirkete varlıklarıyla katılacağını belirtti.
Analistler, görüşmelerin Heritage Oil’e talip başka alıcılarla fiyat savaşına yol açma olasılığı  hakkında, şirket için potansiyel alıcı sayısının sınırlı olduğunu belirttiler. Piyasa değeri 2.5 milyar dolar civarında olan Heritage Oil’in ana varlıkları, Uganda ve Kuzey  Irak’taki petrol sahalarında bulunan paylardan oluşuyor. Heritage Oil hisseleri, Kuzey Irak’ın Miran sahasında petrol bulunmasının ardından son birkaç ay içinde büyük oranlarda artış göstermişti. Heritage Oil çarşamba günü ismini açıklamadığı bir şirketle birleşme görüşmeleri yürüttüğünü açıklamış, şirketin hisseleri ise işleme kapatılmıştı. (Radikal)