Karamehmet'e 'opsiyon' yok

Yapı ve Kredi Bankası, Çukurova Holding'in bankaya 98.9 milyon dolarlık faiz taksidine karşılık verdiği Turkcell hissesinin, geri alım opsiyon hakkının kullanımıyla ilgili başvurusunu reddetti.

İSTANBUL - Yapı ve Kredi Bankası, Çukurova Holding'in bankaya 98.9 milyon dolarlık faiz taksidine karşılık verdiği Turkcell hissesinin, geri alım opsiyon hakkının kullanımıyla ilgili başvurusunu reddetti.
YKB açıklamasında, "Faiz taksidinin tasfiyesinin temini için bankamızca iktisap edilen Turkcell hisselerinin (yüzde 1.8) geri alımı hususunda Çukurova Holding'e tanınan opsiyon hakkıyla ilgili Grup başvurdu. Değerlendirme neticesinde, Çukurova'nın opsiyon hakkıyla ilgili başvurusu opsiyon kullanımı için belirlenen hususlara uygun olmadığı için kabul edilmemiştir" denildi.
TMSF ve BDDK arasındaki 31 Ocak 2003 tarihli sözleşmeye göre, Çukurova Grubu'nun Yapı Kredi'deki hisse alma opsiyon hakkı, sözleşme tarihinden itibaren iki yıl içinde, yani 31 Ocak 2005 Pazartesi günü kullanılmaması halinde sona eriyor.
Çukurova'nın bu tarihe kadar alma opsiyonuna sahip olduğu toplam Turkcell hisse oranı yüzde 13.1. Bu rakamın 11.8'i, 31 Ocak 2003 sözleşmesi imzalandığı tarihteki hisse oranıydı. Geçen şubat ayında grubun YKB'ye 98.9 milyon dolar faiz taksidi olarak ödediği yüzde 1.8 hisse ile bankaya ait doğrudan ve dolaylı Turkcell hisse miktarı yüzde 13.1'e çıktı. Çukurova'nın Turkcell hisselerini geri alma niyetinden vazgeçmediği biliniyor. Grup bu amaçla kredi arayışını sürdürüyor.
Yolalan'a asaleten atama
Bu arada Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdürlük görevine vekalet eden Osman Reha Yolalan, asaleten bu göreve atandı.