Karamehmet'ten Turkcell satışı

Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet yaklaşık 665 milyon dolarlık Turkcell hisse senedini, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satmak için kolları sıvadı.

İSTANBUL - Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet yaklaşık 665 milyon dolarlık Turkcell hisse senedini, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satmak için kolları sıvadı. Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Çukurova Holding ve Çukurova Investment'in sahip olduğu hisselerin şirket sermayesinin toplam yüzde 5.88 oranı oluşturan bölümünün yurtdışına ihracı için beyaza (borsada satışa hazır hale getirme) ciro edildi. Satış için JP Morgan'a yetki veren Çukurova'dan İMKB ve New York borsasına yapılan açıklamada ise satıştan gelecek kaynağın Rus Alfa grubuna olan borçlarının bir kısmının kapatılmasında kullanılacağı ifade edildi.
Çukurova Grubu'nun patronu Karamehmet geçtimiz yıl TMSF ve Yapı Kredi Bankası'na olan borçları ödeyebilmek için Rus Alfa Grubu'na 1.6 milyar dolarlık Turkcell hissesi satmış ve 1.7 milyar dolar da borç almıştı.
Türkiye'nin piyasa değeri en yüksek şirketlerinden olan Turkcell tarafından yapılan açıklamada bu işlemle ilgili olarak ABD Sermaye Piyasası Kurulu olan Securities Exchange Commission'a (SEC) başvuru yapıldığı da belirtildi. SEC'e başvuru yapılmasının nedeni Turkcell hisselerinin New York Borsası'nda işlem görmesi.
Garanti Yatırım, Araştırma Bölümü yöneticisi Toygun Onaran, satış işleminin Çukurova Grubu'na yeni kaynak girişi sağlayacağını belirterek, satışın Turkcell'in piyasa değeri üzerinden yapılması halinde elde edilecek gelirin 665 milyon doları bulacağını söyledi. Onaran'ın verdiği bilgiye göre bu tür satışlarda genellikle alıcı fonların talep edeceği bir iskonto oranı uygulanıyor ve bu oran yüzde 10 ile 15 arasında değişiyor. Piyasaya değeri 11 milyar doların üzerinde olan Turkcell'in hisse satışında iskonto uygulanırsa gelir 565 ile 599 milyon dolar arasında değişecek. Hisse satışının primli olması halinde ise İMKB'de işlem gören Turkcell hisseleri de olumlu etkilenecek.
Payı yüzde 21.3'e düşecek
Çukurova grubu, yüzde 27.26 payla ana ortaklarından olduğu Turkcell'deki hisselerinin satışı sonrasında şirketteki doğrudan ve dolaylı payı yüzde 21.38'e düşecek. Satış ve tanıtım için çalışmalara başlandığı da açıklandı.Net kârı 311.8 milyon dolara çıktı
Bu arada Turkcell, yılın 3. çeyreğinde kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artırarak 311.8 milyon dolara çıkardı. Şirketin 9 aylık konsolide net kârı ise geçen yılki 552.7 milyon dolardan bu yıl 585.9 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde toplam gelir ise 3.451 milyar dolardan 3.497 milyar dolara çıktı.
Şirketin bu çeyrek sonunda faturalı 5.7 milyon, ön ödemeli 25.1 milyon abonesi bulunuyor. Şirketin bileşik müşteri başına aylık görüşme geliri 3. çeyrekte 12.1 dolara geriledi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 16.9 dolardı. Turkcell'den yapılan açıklamada bu rakamın 2007 yılında daha daz düşmesinin beklendiği belirtildi.