Karamehmet'ten Turkcell satışı

Çukurova Holding ve Çukurova Investment tarafından satışa çıkarılan Turkcell hisselerinde birim satış fiyatı 6.6 YTL olarak belirlendi.

İSTANBUL - Çukurova Holding ve Çukurova Investment tarafından satışa çıkarılan Turkcell hisselerinde birim satış fiyatı 6.6 YTL olarak belirlendi. Yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara hisse satışı için geçen hafta JP Morgan'a yetki veren Çukurova Grubu, toplam 5.88 oranındaki Turkcell İletişim hissesinin beyaza (borsada satışa hazır hale getirme) ciro edildiğini duyurmuştu. Şirketten hisse satışıyla ilgili bir açıklama yapılmazken İMKB'de işlem gören Turkcell hisseleri, cuma günü yüzde 2.16 oranında değer kaybederek haftayı 6.80 YTL'den kapattı. Dünkü kapanış değerine göre Çukurova'nın sattığı fiyat yüzde 5 iskontoya tekabül etti. Bu fiyattan satışla Çukurova, Alfa Grubu'na olan borçlarının bir kısmını ödeyebilmek için 853.77 milyon YTL (590.8 milyon dolar) tutarında bir kaynak elde etmiş olacak.
Payı yüzde 21.38'e düşecek
Çukurova Grubu, hisse satışından elde edeceği gelirle Alfa Grubu'ndan sağladığı borcun bir kısmını kapatmayı planladığını açıklamıştı. Grubun patronu Mehmet Emin Karamehmet, geçen yıl TMSF ve Yapı Kredi Bankası'na olan borçları ödeyebilmek için Rus Alfa Grubu'na 1.6 milyar dolarlık Turkcell hissesi satmış ve 1.7 milyar dolar da borç almıştı. Turkcell'de yüzde 27.26 ile ana ortaklardan olan Çukurova hisse satışı nedeniyle doğrudan ve dolaylı payı yüzde 21.38'e düşecek. Turkcell'in yüzde 17.6'sı halka açık.