Karaparada yeni sınav

Geçmişte OECD'nin 'karapara cennneti' olarak tanımladığı ülkeler listesinden karapara yasasını kabul ederek çıkan Türkiye'yi yeni bir sınav bekliyor.

ANKARA - Geçmişte OECD'nin 'karapara cennneti' olarak tanımladığı ülkeler listesinden karapara yasasını kabul ederek çıkan Türkiye'yi yeni bir sınav bekliyor. Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Gençosman Yaraşlı, kapsamı genişleten yeni yasa tasarısının nisan sonuna kadar çıkarılmaması durumunda OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Grubu (FATF) incelemesinden başarıyla çıkılamayacağına dikkat çekti.
MASAK ile İtalya Maliye ve Ekonomi Bakanlığı'nca ortaklaşa yürütülen Karapara Aklamayla Mücadele Kapasitesinin Güçlendirilmesi Eşleştirme Projesi kapsamında düzenlenen seminerde, "karapara aklamayı önleyici faaliyetlerin önemi ve ulusal birimler arasında birlikte hareketin rolü" tartışıldı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, "Günümüzde hızı saniyelerle ölçülen finansman hareketlerini kullanan karapara aklayıcıların, bu hareketlerini kâğıt ortamında yazışmalar yaparak takip etmek mümkün değil" diye konuştu.
MASAK Başkanı Yaraşlı, Karapara Aklama ile Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapan taslağın, bu mücadelenin altyapısını güçlendireceğini söyledi. Yaraşlı Türkiye'nin 2006'da OECD 'nin üçüncü tur değerlendirmesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.