Karar netleşti: Mey, Burgaz'ı üretecek ama yönetemeyecek

Karar netleşti: Mey, Burgaz'ı üretecek ama yönetemeyecek
Karar netleşti: Mey, Burgaz'ı üretecek ama yönetemeyecek

Galip Yorgancıoğlu nun CEO su olduğu Mey İçki nin Burgaz ın yönetimine karışması halinde satış işlemi iptal olacak.

İSTANBUL - Rekabet Kurumu’nun satışı yılan hikayesine dönen Burgaz Rakı’ya ilişkin önceki gün verdiği kararın ayrıntıları netleşti. Mey İçki’den Burgaz’ın yönetimi için bağımsız bir kurul atamasını talep eden Rekabet Kurumu, Mey’in yönetime karışması halinde satış işlemini iptal edecek.
Bundan sonra Garipoğlu ailesinin Burgaz Alkollü İçecekler’e sahip olma şansının çok düşük olduğunu dile getiren Rekabet Kurumu kaynakları,  “Eğer Mey İçki bağımsız yönetimi Garipoğlu’na verirse, buna karşı çıkmayız” diyor. Mey İçki, karara ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, Rekabet Kurumu’nun “bağımsız yönetim ” kararına ne yanıt verileceğine ilişkin çalışma başlatıldığı öğrenildi. Rekabet Kurulu önceki gün, Burgaz ’ın üretiminin bağımsız Burgaz yönetiminin gözetiminde olmak koşuluyla Mey İçki bünyesinde yapılabileceğini açıkladı.
Karara göre, Mey İçki kendi votka markası  ‘Votka 1967’yi elden çıkarmak şartıyla Burgaz’ın votka markası ‘İstanblue’nun üretimini kendi tesislerinde gerçekleştirilebilecek. Ancak Mey İçki, üretimini gerçekleştireceği İstanbule ’nun yönetiminde yer alamayacak.
Rekabet Kurumu, Mey İçki ’nin votkada tekel konumuna geçmemesi için İstanblue ’nun yönetimine ‘bağımsızlık’ şartı koydu. Burgaz Alkollü İçecekler’e ait Tekirdağ ’daki diğer ticari varlıklar ise  ‘ayrıştırma’ yöntemi ile parça parça satılacak. Böylelikle önümüzdeki dönemde Burgaz’ın rakı, cin ve likör markaları ile bunların üretim tesisleri Mey tarafından satışa çıkarılmış olacak. 

Danışman şirkete emanet
Referans’a konuşan Rekabet Kurumu kaynakları, Burgaz’ın piyasa değerinin korunmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, “Mey, yarın Burgaz’ı sattığında, öldürmediği bir varlığı devrediyor olması lazım. Aksi takdirde sonradan kendine rakip olacak bir markayı kendi içinde yaşatmak istemeyebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Bu yüzden ‘bağımsız yönetim’ şartı getirdiklerini vurgulayan kaynaklar,  “Burgaz’a Mey İçki’nin içinden atama yapması yasak olacak. Piyasada bu işleri yapan danışman şirketler ya da yatırım fonları yönetimi devralabilir” görüşünde. Burgaz’a bağımsız yönetim atandıktan sonra, yönetim ile Mey İçki arasındaki ilişkilerin Rekabet Kurumu tarafından periyodik olarak denetleneceğini kaydeden kaynaklar, “Eğer Mey’in Burgaz yönetimine karıştığını tespit edersek, tüm satış işlemi iptal edilir” diye konuştu. Burgaz’ın yönetiminin yeniden Garipoğlu ailesine geçip geçmeyeceğine ilişkin tartışmaların yersiz olduğunu dile getiren Rekabet Kurumu yetkilileri,  “Bu süreçte Garipoğlu ’nun devrede olması olası değil. Ama böyle bir durum yaşanırsa, karşı çıkmayız. Bizim için asıl önemli olan yönetimin Mey ’e geçmemesidir” şeklinde yorum yaptı. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İstanbul