Kararname onaylandı: Merkez'e içeriden atama

Yılmaz, muhafa-zakâr ve tecrübeli bir isim.

Merkez Bankası yeni başkanına kavuştu. Kararnamesi Köşk'te onaylanan Durmuş Yılmaz'ı ilk, 25 yıllık çalışma arkadaşı ve selefi Süreyya Serdengeçti kutladı. 'Durmuş abi' diye anılan Yılmaz, "Hedef kalıcı fiyat istikrarı" mesajını verdi.

ANKARA - Merkez Bankası'nda Süreyya Serdengeçti'nin 15 Mart akşamı sona eren görevinin ardından 35 gün süren belirsizlik dün Merkez Bankası Başkanlığı'na banka meclisi üyesi 25 yıllık Merkez Bankalı Durmuş Yılmaz'ın atanmasıyla noktalandı. Kamuoyunda Süreyya Serdengeçti'nin yerinin doldurulamayacağı yönünde görüş oluştuğunun belirtilmesi üzerine Yılmaz, "Taş üstüne taş koyanın kıymetini biliriz, bizim kıymetimiz de koyduğumuz taşla ölçülecek" dedi.
'Hedef fiyat istikrarı'
Yılmaz, enflasyondan kurtulmak için tarihi fırsat yakalandığını vurgulayıp, "Hedefimiz fiyat istikrarını kalıcı kılmak" diye konuştu. Merkez Bankası atama kararnamelerinin Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulması sırasında Başkanvekili Erdem Başçı'nın eşinin türbanlı olduğu ve bu nedenle atamasının geri döndüğü yorumları yapılmıştı. Ancak, Sezer'in önceki gün onayladığı yeni Başkan Yılmaz'ın eşinin de başının kapalı olduğu öğrenildi.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de başörtüsü tartışmaları için "Hanımın başı bağlı diye Cumhurbaşkanı o tayini reddetmiş değil ki. Cumhurbaşkanı'nın gerekçesi değil o" demişti.
Serdengeçti'den sonra Merkez Bankası Başkanlığı'na vekâleten Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'yı atayan hükümet, ilk kararnamede başkanlık için Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz ve iki başkan yardımcılığı için Birol Aydemir ve Mehmet Şimşek'in kararnamelerini Köşk'e gönderdi.
Hükümet Büyükdeniz'in kararnamesini Cumhurbaşkanı Sezer'in veto etmesinden sonra ikinci kararnameyi 6 Nisan'da Köşk'e sundu. Sezer önceki akşam kararnameyi onayladı. Dün sabah Başkanvekili Erdem Başçı'nın 12.30'da basın açıklaması yapacağı duyuruldu. Devlet Bakanı Ali Babacan ise saat 12.25'te yazılı açıklama yaparak Durmuş Yılmaz'ın atamasını duyurdu.
Durmuş Yılmaz basının karşısına Başkanvekili Erdem Başçı ile birlikte çıktı. Başçı, Durmuş Yılmaz'la 2.5 yıldır birlikte çalıştıklarını, 25 yıldır Merkez Bankası'nda her kademede görev yaptığını belirterek, "Banka içinde ve dışında sevilen ve sayılan başarılı bir iktisatçı ve Merkez Bankacıdır" dedi. Yılmaz'ın başkanlığa atanmasına çok sevindiğini belirten Başçı, "Fiyat istikrarına giden yolda, birlikte, uyumlu çalışma üreteceğimize inanıyorum" dedi.
Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapan Durmuş Yılmaz ise şöyle konuştu: "Ancak fiyat istikrarına giden yolda, enflasyon hedefi hükümetle birlikte belirleniyor. Bununla çelişmemek kaydıyla, hükümetimizin büyüme ve istihdam politikalarını da desteklemeye devam edeceğiz."
Büyümeye tam destek
Dalgalı kur rejiminin korunacağını vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin enflasyonun yarattığı tahribattan kurtulmak için altın bir fırsat yakaladığını vurgulayarak, "Bundan sonraki hedefimiz fiyat istikrarıdır. Merkez Bankamız, ülkemizin büyüme potansiyelini hayata geçirmedeki en önemli katkıyı bu doğrultuda yapacak."
Başçı ve Yılmaz, açıklamanın ardından başkanlık katına çıkar çıkmaz, eski Başkan Süreyya Serdengeçti Durmuş Yılmaz'a sürpriz kutlama ziyareti için 12.45'te bankaya geldi. Neşeli bir yüz ifadesiyle bankaya giren Serdengeçti, uzun süre bankada kaldı.
Atama haberi piyasalara moral oldu. Borsa günü 1004 puan artışla günü 42 bin 864'ten, dolar 0.6 YKr değer kaybıyla 1.3440 YTL'den kapattı.
Merkez'in 'Durmuş abi'si
Banka içinde sevilen Durmuş Yılmaz muhafazakârlığıyla tanınıyor. Yılmaz'ın atanması kararıyla, hükümetin para politikasını iyi bilen bir başkan ve güçlü bir başkan yardımcısı formülü benimseyeceği yorumları yapılıyor. Yılmaz için 'Tecrübeli, bankayı bilen, dengeli birisi' değerlendirmesi yapılıyor.
Eski başkan ile yeni başkan arasındaki farklılıkların altını çizen bürokratlar, "Serdengeçti hükümete mesafe koyuyor ve sert açıklamalarda bulunabiliyordu. Ancak Yılmaz mizaç itibarıyla sert açıklama yapamaz. Karar almada zorluk yaşayabilir" yorumu yaptı.
Merkez Bankası'nda atama belirsizliğinin sona ermesinin yarattığı olumlu hava sezilirken, içlerinden tanıdıkları birinin kendi deyimleriyle 'Durmuş abi'lerinin atanmasının sevinci de gözlendi.
1947 yılında Uşak'ta doğan Yılmaz, lisans eğitimini İngiltere'de The City University'de tamamladı. 1980 yılında Merkez Bankası'nda göreve başlayan Yılmaz değişik birimlerde yöneticilik yaptı. Banka meclis üyeliğine
AKP döneminde atanan Yılmaz, Bakan Abdullah Gül'ün İngiltere'nin Exeter Üniversitesi'nden de yakın arkadaşı.
Yılmaz: Atamayı son anda öğrendim
Yılmaz, konuşmasının eski Başkan Süreyya Serdengeçti ile Başkanvekili Erdem Başçı'ya teşekkür ederek sona erdirdi ve istek üzerine foto muhabirlerine Başçı ile birlikte poz verdi. Yılmaz, gazetecilerin soru sormak istemeleri üzerine önce "Soru almıyoruz" dedi ama sorulan soruları da yanıtladı. Başkanlığa atanacağını bilip bilmediği sorusuna, gazetelerde çıkan yazılarda isminin geçtiğini ancak kendisinin de son anda öğrendiğini söyledi. Yılmaz, son andan neyi kastettiğinin sorulması üzerine de "Çok yakın zamanda" demekle yetindi.
"Süreyya Serdengeçti'nin emekliye ayrılması ile yerinin doldurulamayacağı izlenimi oluştu. Bu koltuğu doldurabilecek misiniz?" sorusuna Yılmaz, Merkez Bankası'nın bir kurum olduğunu vurgulayarak, şu yanıtı verdi: "Merkez Bankası'nda bugüne kadar çalışanlar bulundukları dönemlerde Merkez Bankası'nı belli bir çizgiye getirmişlerdir. Biz bu kurumsal katkıya katkı yapanların, taşı koyanların kıymetini bileceğiz ve bizim kıymetimiz de kendi koyacağımız taşla ölçülecektir." Yılmaz, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı atamalarının ne zaman yapılacağı sorusunu ise yanıtsız bıraktı.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise dün yaptığı açıklamada, Durmuş Yılmaz'ın gelecekte mükemmel bir Merkez Bankası Başkanı olacağına inandığını ve Yılmaz'ın Merkez Bankası'nda önemli deneyimleri olduğunun altını çizdi.