'Kararnamesi bile hazır değil'

13 Mart'ta görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yerine kimin geleceğine ilişkin spekülasyonlara son noktayı Devlet Bakanı ve...

ANKARA - 13 Mart'ta görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yerine kimin geleceğine ilişkin spekülasyonlara son noktayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener koydu. Kafkas İşadamları Derneği'nce düzenlenen 'Türkiye Ekonomisi' konulu toplantının bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şener, ''İmzaya açılan bir kararname henüz bana gelmiş değil. Yeni başkan önümüzdeki üç-beş gün içinde belli olur'' dedi.
'Derviş yeni bir şey demedi'
Ekonomiyle ilgili sorulara da yanıt veren Şener, "Bu ekonomik ortamda yapılan değerlendirmelere, yorumlara ve bazı ekonomi dışı gelişmelere göre ekonomik göstergelerde bir değişme ortaya çıkmaz. Zaten son günlerde yaşadığımız göstergelere bağlı kıpırdanmalar da bunu göstermektedir. Ekonomi sağlıklı bir zeminde olduğu sürece herhangi bir değişimi beklememek lazım" diye konuştu.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş'in, TL'nin değerli oluşu ve cari açıkla ilgili değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Şener, şunları söyledi: "Sayın Derviş'in ifadeleri ilk kez kullanılan cümleler değildir.
Ekonomistlerden politikacılara kadar uygun zeminlerde söylenen ifadeler. Bu söylenenlerin bir kısmı zaten uygulanıyor. Rezervlerin artırılacağını ifade etmiştir ki, Merkez Bankası'nın zaten uyguladığı politikada var. Menkul kıymetlere stopaj getirildi. Gündeme fazla yerleşen sayın Derviş'in ifadeleriyle bağlantılı konular, yeni değil. Merkez, rezervini artırıyor. Menkul kıymetlere stopaj zaten uygulamaya girdi. Yani söylenenlerde yeni bir durum yok."
Ayalp de emekli oluyor
Süreyya Serdengeçti'nin 13 Mart'ta dolacak görev süresi nedeniyle başkanlık makamına kimin getirileceği tartışılan Merkez Bankası'nda başkan yardımcıları da emekliliklerini istiyor. Fatih Özatay'ın ardından önceki gün de diğer Başkan Yardımcısı Sedef Ayalp'in emekliliğini istediği bildirildi. 1975 yılında Merkez Bankası'nda göreve başlayan Ayalp, bankanın Muhasebe Genel Müdürlüğü ve Londra temsilciliği gibi görevlerde de bulunmuştu. Ayalp, Haziran 2002 tarihinden bu yana başkan yardımcılığı görevindeydi. Ayalp'den sonra bankada iki başkan yardımcısı kalıyor. Emekliliklerle 7 kişilik Para Politikası Kurulu'nun 5 üyesi de değişmiş olacak. Başkanlık için ismi geçenler listesine son olarak Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından Erdem Başçı'nın da ismi eklendi.