Karayolları arazisini ÖİB satacak

İstanbul Defterdarlığı'nın Zincirlikuyu'da bulunan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait arsası için 18 Ağustos'ta yapacağını ilan ettiği ihale iptal edildi.

İSTANBUL - İstanbul Defterdarlığı'nın Zincirlikuyu'da bulunan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait arsası için 18 Ağustos'ta yapacağını ilan ettiği ihale iptal edildi. Arazinin satış yetkisi İstanbul Defterdarlığı'ndan alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na
(ÖİB) verildi. Dubai Şeyhi Muhammet El Maktum olmak üzere Öger Grubu, Zorlu Holding ve Nurol Holding'in aralarında bulunduğu birçok dev şirketin araziyle ilgilenmesi üzerine daha yüksek gelir elde edilmesi için ihale yönteminin değiştirildiği belirtiliyor.
Altı ay süre var
İstanbul Defterdarlığı'nın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na göre kapalı zarf teklif yöntemiyle, ÖİB'in ise 4046 sayılı kanuna göre kapalı teklifler açıldıktan sonra açık artırma yöntemiyle ihale düzenlediğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun arazinin fiyatını daha da artıracağını savunuyor. Satış yetkisi alan ÖİB'e altı ay içinde çalışmaları tamamlayarak ihaleyi gerçekleştirecek. ÖİB, önce satışla ilgili ilana çıkacak. Taleplerin toplanmasından 10-15 gün sonra teklif sahipleriyle
açık artırma düzenlenecek. Zincirlikuyu'da Karayolları'na ait 100 dönümlük Hazine arazisi 460 milyon 550 bin YTL tahmini bedelle satışa çıkarılmıştı.