Karayolları'nda tescilli bina sıkıntısı

Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesine en az 460 milyon 550 bin YTL getirmesi beklenen Zincirlikuyu'daki 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96 bin 500 metrekarelik arazinin üzerindeki bölge müdürlüğü binasının daha önce 'tescilli' olduğu ortaya çıktı.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesine en az 460 milyon 550 bin YTL getirmesi beklenen Zincirlikuyu'daki 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96 bin 500 metrekarelik arazinin üzerindeki bölge müdürlüğü binasının daha önce 'tescilli' olduğu ortaya çıktı.
17. Bölge Müdürlüğü binasının, arsanın ilk ihalesinin yapıldığı 2004'te Türkiye'nin ilk asma cephe deneyiminin gerçekleştirildiği ulusal mimari örneği olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesindeki bağımsız Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma 3 No'lu Kurulu tarafından tescillendiği belirlendi.
2004'te satışa çıktı
Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ilk olarak 1 Mart 2004'te kapalı zarf usulü ile satış ilanına çıkılan Beşiktaş Ortaköy'de iki parseldeki toplam 96 bin 500 metrekarelik Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisi için 320 milyon YTL tahmini bedel konulmuştu. 13 katlı bölge müdürlüğü binası, lojmanlar, misafirhane, işletme binaları, hangarlar, futbol sahası, çocuk parkları ve koruluğu ile birlikte satılması planlanan arazinin satış ihalesi daha sonra alıcı çıkmadığı için iptal edilmişti.
Ardından da genel müdürlük binası Koruma Kurulu tarafından tescil edildi. Karayolları 17. Bölge Müdürlük binasının da içinde yer aldığı kompleksin temelinin 1972'de atıldığı 40 milyon dolar inşaat maliyetiyle 1977'de tamamlandığı öğrenildi. Türkiye'nin çağdaş mimarlık tarihi içinde önemli konuma sahip oduğu öne sürülen binanın, birçok yapı bileşeni ve malzemesi özel olarak üretildiği ve ilk kez kullanıldığı için Koruma Kurulu tarafından ulusal mimari örneği olarak tescillendiği belirtildi.
Arazinin satışı için bu yıl yeniden düğmeye basıldı. Önce iki parsel halindeki arazi birleştirilerek tek parsel haline getirildi. Bu işlem yapılırken 17 Bölge Müdürlüğü'nün binasının 'tescilli bina' olduğu gözönünde tutularak arazinin o bölümü ayrıldı ve satış dışına çıkartıldı. Arazideki binanın 'tescilli' çıkması talipleri de şaşırttı. Koruma Kurulu yetkilileri, 'tescil' kararının kaldırılmasının, binanın tescil koşullarını kaybetmesiyle mümkün olduğunu belirtti.
Henüz alınmış karar yok
Arazi ile ilgili henüz bir karar alınmadığını belirten Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri ise imar planı yapılmadığını söylemekle yetindiler.
ÖİB, arazinin imar planı çalışmalarını tamamlayacak ve Özelleştirme Yüksek Kurulu onayına sunacak. Adının açıklanmasını istemeyen ve Ortadoğu kökenli ortakla ihaleye girmeyi planlayan bir şirketin sahibine göre tescilli bina işin biraz keyfini kaçırdı. Çünkü araziyi satın alanlar uygulayacakları projeye pek uygun olmayan bir komşu ile birlikte olmak zorunda kalacak.
Konuralp: Binayı yıkamazlar
Yapının mimarı Mehmet Konuralp, Arkitera.com sitesinde 23 Ağustos 2006'da yayımlanan söyleşisinde, binanın yıkılmasının tescili olduğu için imkânsız olduğunu ifade etmişti. 17. Bölge Müdürlüğü kompleksinde ilk olarak küçük binaların daha sonra da eski eser olarak korumaya alınan bölge müdürlüğü binasının yapıldığını belirten Konuralp, şunları söylemişti:
"Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü Binası'nı yıkamazlar çünkü yapı, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altında. 2004 senesinde 3. koruma kurulu tarafından bu bina, ulusal mimari örneği olarak korumaya alındı. Yıkılması mümkün değil."