'Kariyer koç'unuz sanal ortamda

İnternet üzerinden insan kaynakları hizmeti veren Yenibir'in ücretsiz 'kariyer danışmanlığı veren projesi 'Yenibir gelecek planı' işyerinde mutsuz yöneticilerin akınına uğradı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - İnternet üzerinden insan kaynakları hizmeti veren Yenibir'in ücretsiz 'kariyer danışmanlığı veren projesi 'Yenibir gelecek planı' işyerinde mutsuz yöneticilerin akınına uğradı. Projeye üç ay içinde 700 kişiye ulaşırken danışmanlık alanların bir kısmı ya işlerini değiştirme kararları aldı ya da uzun zamandır isteklerini patronlarına iletme konusunda gerekli morali topladı.
Sanal ortamda 'koç'luk olarak da tanımlanan projeyle Türkiye'de bir ilke imza atılırken taleplerin İstanbul'un yanı sıra Şırnak, Batman gibi illerden de yoğun olarak geldiği gözlendi. İletişim ve marka danışmanı Yasemin Sungur tarafından hazırlanan ve Yenibiriş.com'un sitesi üzerinden yürütülen proje çerçevesinde 'gelecek planı'na katılanlar kariyer planlama konusunda hem uzmanından hem de ücretsiz destek alıyor.
Kendinden kaçanlar da var
Kariyer planlama konusunda çok sayıda çalışma yapıldığını ama yenibiriş'te kendisinin katılımcılarla birebir görüştüğünü, yol haritalarını birlikte çizdiklerini söyleyen Yasemin Sungur, "Bu işi bir sosyal sorumluluk projesi olarak uyguluyoruz. Kariyer planlama için zaman ve para ayıramayacaklar destek alıyor. Her hafta 10 kişi projeye katılıyor" dedi.
Katılımcıların kendilerindeki farklılığı, özelliği fark ettiğinde bunu başkalarına da fark ettirmek için yol aradıklarını, kendisinin de bu arayışta yardımcı olduğunu vurgulayan Sungur, projeden kaçanların da olduğunu ifade etti. Katılımcılara öncelikle kendisini tanımlamasını ve hedeflerini ortaya çıkarmasını istediklerini, bu süreçte de bazı kişilerin 'Kendime bakmayı sevmedim' diyerek ayrılanların olduğunu anlatan Sungur, "Türklerde kendisiyle ilgili hayal kuramamak ve hedef seçememek en büyük sorun. Gelecek planıyla bunu başarmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
Projeye beklediklerinin de üzerinde yaş ortalaması yüksek bir grubun katıldığını aktaran Sungur, şunları söyledi: "Katılımcılarımızın yüzde 50'si orta ve üst düzey yöneticilerden oluşuyor ve 35-40 yaşındalar. Biz tek yönlü gelişim sağlıyoruz, yaratıcılığımızı geliştirmiyoruz. İşini yap, paranı al şeklinde günler geçiyor. Katılımcılar istedikleri yere gelmişler ama mutsuzlar ve kariyerlerinde adım atmaya hatta yeniden bir kariyere dahi başlamaya hazırlar. Katılımcıların diğer bir ağırlığı gençlerde. Onlar da iyi eğitim almalarına rağmen öncelikleri para olduğu için doğru ve mutlu olacakları işlerde çalışamıyor."
Ortak sorun yüzeysel ilişkiler
'Yeni bir gelecek planı' projesinin iletişim ve marka danışmanı Yasemin Sungur, hizmet alan katılımcıların ortak sorunlarını şöyle sıraladı: "Hedefsiz yaşam, kendini besleyen kaynakların farkında olamamak, özgüven eksikliği ve yüzeysel iş ilişkileri."
Yenibiriş'in sosyal sorumluluk projesi olarak uyguladığı 'gelecek planı'nın yanı sıra son dönemde özellikle bilişim, lojistik ve perakende sektörlerine yönelik çalışmalara da ağırlık verdiğini belirten Yenibiriş Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, "Türkiye'deki istihdam sorununa çözüm geliştirmek adına bu üç sektörde eğitim ve iş olanakları projeleri geliştiriyoruz. Bu konudaki ağırlığımız daha da artacak" açıklamasını yaptı.