'Karma Ekonomik Komisyon kurulacak'

'Karma Ekonomik Komisyon kurulacak'
'Karma Ekonomik Komisyon kurulacak'
Türkiye ile Sierra Leone arasında Ticari Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalandı. Bakan Çağlayan:"Bu anlaşmayla Karma Ekonomik Komisyon kurulacak"

İmza töreninde Zafer Çağlayan, Karma Ekonomik Komisyonu kurulacak anlaşmayla iki ülke arasındaki ilişkilerin artacağı bir yapının oluşacağını, iki ülkenin sadece kendi arasında değil, üçüncü ülkelerle de işbirliği yapabileceği altyapının sağlanacağını ifade etti.

Ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasının mümkün olacağını aktaran Çağlayan, konuk bakanın Türk müteahhitlik sektörünün dünyada gösterdiği başarıyı Sierra Leone'de de göstermesini talep ettiğini aktardı.

Sierra Leone'dan Türkiye 'nin 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği ve İzmir Expo 2020 adaylığı konusunda desteklerini istediklerini aktaran Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda 28 kat arttığını dile getirdi.

Bundan 10 yıl önce 1,7 milyon dolar olan ticaret hacminin bugün 50 milyon dolara yaklaştığı bilgisini veren Çağlayan, bu yılın ilk 8 ayında elde edilen ticaret hacminin geçen yılın tamamından çok yüksek olduğunu aktardı.

İki bakan olarak, 2 ülkenin dış ticaret hacmini 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Çağlayan, sabah Nijerya ile yaptıkları anlaşmayla birlikte Afrika'da 35. anlaşmaya imza koyduklarını belirtti.

5 yıl önce Afrika'da sadece 12 Türk büyükelçiliği varken, bu sayının 32'ye ulaştığını ve yıl sonu itibariyle 34'e çıkacağını dile getiren Çağlayan, Afrika nüfusunun yüzde 95'inin yaşadığı 32 ülkede Türk büyükelçiliğinin faaliyet gösterdiğini, ticaret müşavirliği sayısının artırıldığını kaydetti.

Çağlayan, “Afrika Birliği'nin 3 stratejik ortağı var. Çin, Hindistan ve Türkiye... Kendilerine beraberimde bir adamı heyeti ile ziyaret yapacağımı belirttim” dedi.

"TÜRK ŞİRKETLERİNDEN FAZLASIYLA YARARLANABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM"

Sierra Leone Ticaret ve Sanayi Bakanı Richard Konteh ise anlaşmanın iki ülkenin özel sektörlerinin birlikte çalışması için önemli olduğunu, ticareti engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağını aktardı.

Anlaşmanın Türkiye'nin Batı Afrika pazarına girişini kolaylaştıracağını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin en kısa zamanda 2 kat artmasını sağlamasını beklediklerini dile getiren Konteh, ortak çalışmaların sınırlarını belirleyecek anlaşmanın kapsamının çok geniş olduğunu ve tarım, sağlık, alt yapı eğitim, imalat gibi bir çok alanı içine aldığını aktardı.

Anlaşmanın yoksulluğun azaltılması ve ticaretin artmasına katkı sağlayacağını anlatan Konteh, bu tür anlaşmaların rafa kaldırılmaması, uygulamaya konulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Türk müteahhitlik sektörünün Sierra Leone'ya yapacağı yatırımların alt yapılarının gelişmesine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Konteh, “Türk şirketlerden fazlasıyla yararlanabileceğimizi düşünüyorum. Bütün taleplerinizi dikkate alacağız. Ülkelerin birini desteklemesi çok önemli. Bunu cumhurbaşkanımıza ileteceğim” dedi. (AA)

bigPara.com