Karne ilk yarı pekiyi, ikinci yarı riskli!

Karne ilk yarı pekiyi, ikinci yarı riskli!
Karne ilk yarı pekiyi, ikinci yarı riskli!
Ekonomi yılın ilk yarısında 'pekiyi'lerle dolu bir performans sergiledi. Ancak ekonomistler cari açık, istihdam ve mali disiplin konusunda uyardı


İSTANBUL - Ekonominin ilk yarıda yüzde 11 büyümesi, bütçe açığının yüzde 54.1 azalması ve işsizliğin haziranda yüzde 10.5’e inmesi moralleri bir hayli yükseltti. Ancak uzmanlar ilk yarıdaki bu “pekiyi”lerle dolu karneyi ikinci yarıda bazi risklerin de beklediğine dikkat çekti. Özellikle cari açık, istihdamda istenilen hızda düşüş olmaması ve sanayinin öncü göstergelerindeki yavaşlama büyümeyi ikinci yarıda düşürebilir.

Mali disiplin çok önemli
Eksprestinvest Başekonomisti Güldem Atabay, hükümetin seçimler nedeniyle mali disiplinden taviz vermeyeceğine inanmadığını belirtti. Atabay, “Mali kural yerine mali disiplin olur demek anlamlı değil. Mali disiplini de siz getirdiniz, siz çektiniz. Hele iki seçim yaklaşırken ben bunun altında bir şeyler ararım” diye konuştu. Atabay’a göre her ne kadar 2010 yılında yüzde 7 seviyelerinde büyüme beklense de 2011’de bu oran yüzde 4’e düşecek. Ve bu yüzde 10.5 seviyesinde olan işsizliği düşürmek için yeterli değil.

Öncü göstergeler yavaşladı
Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar da sanayinin öncü göstergelerinden gelen sinyallerin can sıkıcı olduğunu dile getirdi. Aklar, reel kesim güven endeksinde iç ve dış siparişlerde gerileme beklentisinin arttığını, OECD öncü göstergeler endeksinde durağanlık olduğunu belirtti. Ayrıca baz etkisinin son çeyrekte tamamen ortadan kalkacağını söyleyen Aklar ekonomideki yavaşlamanın en büyük risk olduğunu kaydetti.

İşsizliğin mevsimsel düzeltilmiş verilere göre haziranda yüzde 11.7 olmasının gayet iyi olduğunu kaydeden Aklar son bir yılda her 100 kişiden sadece 36’sına istihdam yaratılmış olmasının ise kaygı verici olduğuna dikkat çekti.

Büyümenin motorlarından birinin iç talep olmasının cari dengeyi bozduğunu da Ekonomist Hakan Aklar cari açığın 40 milyar dolar seviyesine yükselmesini beklediklerini ancak bunun ancak 2011’de daha büyük bir sorun olacağını dile getirdi. (Radikal)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İstanbul