Karşılıksız çekte hapis cezası kalktı

Karşılıksız çekte hapis cezası kalktı
Karşılıksız çekte hapis cezası kalktı
Karşılıksız çekte hapis cezasını kaldırarak bunun yerine 10 yıllık çek kullanma yasağı getiren kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Komisyonda kısmen değişiklik yapılarak kabul edilen tasarıya göre, kanuni ibraz süresi içinde, çekle ilgili olarak “karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürülecek. Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye, her bir çekle ilgili olarak uygulanan 1 yıla kadar hapis cezası, 300 TL'den 3 bin TL'ye kadar idari para cezasına dönüştürülecek. Karşılıksız kalan çek bedeli, faizi ile birlikte ödenmesi durumunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak. Bankalar, 31 Aralık 2012 yılına kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Para

  ,

  hapis

  ,

  Aralık

  http://www.radikal.com.tr/107539910753993

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkiyem, milletim. - aliismettekin

  Kredi kartını nasıl kullanacağını bilmeyenlerin eline o kartı verendir asıl suçlu, nakit dengesine paralel ve temkinli çek kesmeyene o çeki verendir karşılıksız çekin kabahatlisi, terörist kaynayan bölgede kaçakçılık yapana burası sivil geçişe kapalı uyarı levhası koymayandır ihmalkar, kaçakçı ile teröristi ayırt edemeden ateş açandır katliamın sorumlusu,terörle kelle koltukda cephede savaşıp üst komutan olup emekli olandır teröristbaşı,kitap yazan heykel yapan şiir okuyan müzik aleti çalan şarkı söyleyendir gizli darbeci, ve en önemlisi bu ülkede kurtuluş savaşını başlatmak için samsuna ayak basan isyanı örgütleyen düşmanı süpürüp kovandır 12 yıl alevileri nasıl yapsamda katletsem diye plan yapıp ölüm döşeğinde iken bunu uygulayandır soykırımcı.... burası Türkiyedir.

  Asıl suçlu bankalar. - L09

  Bankalar önüne gelene çek karnesi verip hiç bir sorumluluk almıyor.Ticari hayatta inişler ve çıkışlar var.iyiniyetli binlerce insan alacaklarını tahsil edemeyince çeklerinide ödeyemiyor.Hapse tıkılıncada zaten ticari hayatı bitiyor.Düzenleme yerindedir ancak eksiktir.Çekin asıl sahibi bankalardır.Gerekli teminat vs. olmadan sınırsız miktarda çek yazılabilecek koçanları önüne gelene veriyor...fakat olumsuzluk durumunda ne alacaklıya nede borçluya hiçbir güvence vermiyor.Banka hangi müşterisine çek kesme yetkisi veriyorsa..belli bir limite kadar vermeli ve o limitinde teminatını önceden almalıdır.Bu durumda kimse mağdur olmaz.

  çek mağdurlarına iyi haber mi? - aliismettekin

  çek mağduruna iyi haber alamadığı parasını alacağına, hatta kısmen bile olsa bir kısmını kurtaracağına dair olmalı, çekin mağduru kim? dün dünya gazeteside aynı saçmalığını aynen yazıyordu, bu haberi verirken karşılıksız çek verip hapse girene çek meğduru demek biraz ayıp olmuyor mu, o kişi o çeki verirken, çeki verdiği kişi den ya mal, ya hizmet yada borç aldığı için o çeki veriyor ve zamanı gelipte hakkını alamaya giden muhatap elleri bomboş dönüyor bankadan, mağdur olan kim? Hapisteki kendim ettim kendim buldum durumunda, karşılıksız çekin mağduru ise hakkını, malını, parasını bu adama kaptırmış olan.