Karşılıksız çekte iş dünyasının dediği oldu

Karşılıksız çekte iş dünyasının dediği oldu
Karşılıksız çekte iş dünyasının dediği oldu
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Hükümet karşılıksız çek sorununu azaltmak için harekete geçti. Ticaret yapanların birbirinin sicilini görebileceği sistem ocak ayında yürürlüğe girecek. Hükümet böylece hapis cezasının kalkmasının ardından yüzde 97 oranında artan karşılıksız çek sorununu minimize etmeyi planlıyor.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Eskişehir Ticaret Odası’nın düzenlediği Vergi Rekortmenleri töreninde karşılıksız çeki önlemek için işadamlarının birbirinin sicilini görebileceği sistemin ocak ayında yürürlüğe gireceği müjdesini verdi. Öte yandan kulislerde de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da dünyasına karşılıksız çekle ilgili istedikleri düzenlemenin yakında yürürlüğe gireceğini söylediği belirtiliyor.

İş ve aş üretenleri koruyun
Törende ekonomi dünyasına seslenen Hisarcıklıoğlu, FIFA’nın dahi hakemlere “tekniği iyi oyuncuyu koruma talimatı” verdiğini belirterek şunları söyledi: “İş ve aş üretenleri koruyun. Vergi idaresi yöneticilerine de söylüyorum. Bizimkilere sahip çıkın. Çünkü bizimkilerle ortaksınız. Kârda ortaksınız, ama hiç zararda ortak değilsiniz. Kadın ve genç girişimciler de bu anlamda önemli. Ben zengin olmak istiyorum. Onun için genç ve kadın girişimcilerin ateşini yaktık. Şöyle bir hatamız var: Kızlarımızı devletin okullarında okutuyoruz, sonra evde oturtuyoruz. Bu en büyük israf.”
İşadamlarının genelde odalarla ilgili olarak “Aidat almaktan başka ne işe yarar” düşüncesinde olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Ticaret Kanunu değişikliği için 30 saat toplantı yaptık. Bu değişikliklerle üzerinizden sadece 1 yıl için 6 milyar TL yük kalktı. Şimdi değişiklikler olmasa, yandım anam diyecektiniz. 18 tane hapis cezası kaldırıldı. Yoksa hiçbir tüccar, sanayici, hapishaneyi ziyaret etmeden ticaret yapamayacaktı. Tabelanın düşmesinin cezası dahi 73 bin liraydı. Ben o zaman bakanlara söyledim: İşsizliğin çaresini bulmuşsunuz. Her tüccar tabelası için bekçi tutsa 1.5 milyon kişi iş bulacaktı.”

TOBB’dan Eskişehir’e üniversite istediler


Hisarcıklıoğlu’nun konuşması sırasında salonda “Üçüncü üniversiteyi TOBB’dan istiyoruz” sesleri yükseldi. Bunun üzerine Hisarcıklıoğlu, “Benimle ilgili iki şeyi karıştırıyorsunuz. Birincisi ben siyasetçi değilim. İkincisi ben Kayseriliyim. Taşın altına siz de parmağınızı koyun. Arsayı bulun, okulu yapın, eğitimi de ben üstlenirim” dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’da birlik tarafından yaptırılan okulun geçen hafta kundaklamayla yakıldığını belirterek şunları söyledi: “Bunu yapanları ve çocukları cahil bırakma noktasında hareket edenleri, bu ülkeye ihanet edenlerin hepsini lanetliyorum. Terörü koruyanları ve bahane üretenleri de lanetliyorum.”

bigPara.com