Karşılıksız çıkan çeklerin tutarı 8 ayda yarı yarıya arttı

Karşılıksız çıkan çeklerin tutarı 8 ayda yarı yarıya arttı
Karşılıksız çıkan çeklerin tutarı 8 ayda yarı yarıya arttı
Bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, ilk sekiz ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarken, karşılıksız çıkan çeklerin toplam tutarı ise aynı dönemde yarı yarıya arttı.

İSTANBUL Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, bankalara ibraz edilen çek tutarı Ocak- Ağustos 2015 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 429 milyar liraya çıktı. Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi yüzde 4 artarak 15 milyona ulaştı.

Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ise yüzde 21, çeklerin tutarı ise yüzde 49 arttı. Bu dönemde, parasal tutarı 17.6 milyar lira olan 490 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 2.5 milyar lira tutarındaki 94 bin adet çek daha sonra ödendi.

KARŞILIKSIZ ÇEKLERİN ORANI DA YÜKSELDİ

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ağustos 2015 döneminde, adet olarak yüzde 3.4 ve tutar olarak yüzde 3.7 oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ocak – Ağustos döneminde, adet olarak yüzde 3.3 ve tutar olarak yüzde 4.1 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran adet olarak yüzde 2.8 ve tutar olarak yüzde 3.2 idi.

PROTESTO EDİLEN SENETLER

Risk merkezinin verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında, protesto edilen 646 bin adet senedin parasal tutarı 6.1 milyar liraya çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi yüzde 2 azalırken, senet tutarı ise yüzde 17 arttı.

(DHA)

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Protesto

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  2015