Kart borçlusu için özel kredi kartı

Tüketicilerin kredi kartı borçlarını ödememesinin yol açtığı sorunlar ve buna karşı önlemler alınması, Batı dünyasının da gündeminde. Bu çerçevede, 'sub-prime' piyasası olarak adlandırılan ve...

LONDRA - Tüketicilerin kredi kartı borçlarını ödememesinin yol açtığı sorunlar ve buna karşı önlemler alınması, Batı dünyasının da gündeminde. Bu çerçevede, 'sub-prime' piyasası olarak adlandırılan ve borç ödemelerini aksattığı için mevcut kartları bloke olanlar için geliştirilen yüksek faizli kredi kartları, ABD'den sonra İngiltere'de yaygınlaşmaya başladı.
Faizi çok yüksek
The Ekonomist dergisi, İngiltere'de Provident adlı şirketin artık normal kredi kartlarıyla borçlanamayan kişiler için 'Vanquis' adlı bir kredi kartını piyasaya sunduğunu kaydetti. 'Vanquis'ın limitinin 200 sterlin (491.54 YTL), yıllık faizinin ise yüzde 50 dolayında olduğunu, ancak en riskli müşteriler için yüzde 69 faiz uygulanacağını belirten dergi, buna karşın Provident'in geciken ödemeler veya aşılan kredi limitleri için ücret almayacağını vurguladı.
Buna karşın dergi Provident'in uygulayacağı faizlerin normal kredi kartı faizlerinden üç kat daha yüksek olduğuna işaret etti.
Kart intihara sürükledi
The Economist, geçen ay İngiltere'de bir kişinin, 22 ayrı kredi kartı aracılığıyla 130 bin sterlin (319 bin 501 YTL) borca girdikten sonra intihar ettiğinin altını çizdi. Sub-prime kartların İngiltere'de yeni olduğunu, ancak ABD'de normal hale geldiğini kaydeden dergi, bu kartlarla kullandırılan kredilerin, ABD'de 597 milyar dolara ulaşan kredi kartı borçlarının yüzde 3'unu oluşturduğunu açıkladı. Aynı haberde ABD'deki kredi kart piyasası geçen yıl yüzde 2.6 büyürken, sub-prime'daki büyümenin 7.9'u bulduğuna dikkat çekildi.