Kart borçlusuna mini müjde

Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması sırasında anaparaya yüzde 22 yerine yüzde 18 faiz oranı uygulanacak. İcra takibine başlanıldığı tarihteki paranın anapara olarak kabul edilmesinden de vazgeçildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması sırasında anaparaya yüzde 22 yerine yüzde 18 faiz oranı uygulanacak. İcra takibine başlanıldığı tarihteki paranın anapara olarak kabul edilmesinden de vazgeçildi. Bankanın ödeme ihtarında bulunduğu tarihteki meblağ, anapara olarak kabul edilecek ve bu paraya yıllık yüzde 18 faiz uygulanacak. Taksit süresi de 12 aydan 18 aya çıkarılacak.
TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülecek kredi kartı yasa tasarısı için dün Başbakanlık'ta ve TBMM'de bir dizi toplantı yapıldı. CHP'liler, AKP Grup yetkilileriyle görüşerek, yeniden yapılandırılacak borçlarla ilgili koşullar iyileştirilmezse tasarının Genel Kurul'daki görüşmelerini kilitleyecekleri uyarısında bulundu. Tüketici derneklerinin TBMM'de CHP ve Anavatan grup başkanvekillerini ziyaret edip, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a 100 bin imzalı dilekçe vermesi hükümeti hareketlendirdi. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener önce Başbakanlık'ta, ardından da TBMM Sanayi Komisyonu'nda iki ayrı toplantı yaptı. Toplantıya CHP ve AKP milletvekilleri ile BDDK yetkilileri katıldı.
Anapara tutarı düşecek
Uzun görüşmeler sonrası, icra takibine başlanan tarihteki tutarın yerine, bankanın kart sahibine "şu kadar tarihte ödeme yapmadığınız takdirde icra takibi başlatılacaktır" ihtarında bulunduğu tarihteki meblağ, anapara olarak kabul edilecek. Böylece borçlular, ödeme güçlüğüne düştükleri tarih ile icraya verildikleri tarih arasındaki temerrüt faizinden kurtulacak.
Faiz 3 puan geriliyor
Bu şekilde hesaplanan anaparaya yıllık yüzde 22 faiz uygulanmasından da vazgeçildi. Faiz 3 puan düşürülerek yüzde 18'e inerken, daha önce Sanayi Komisyonu'nda 12 ay olarak belirlenen taksit 18 aya çıkarıldı.
Bir başka düzenleme ise yıllık yüzde 18 faizin azalan bakiye üzerinden hesaplanması oldu. Böylece tüketici yeniden yapılandırılan borcu ödemeye başladığı tarihteki toplam anapara üzerinden değil, ödedikçe azalan bakiyeden yıllık yüzde 18 faiz ödeyecek.
Faizi Merkez belirleyecek
Asgari ödemesi yapılan kredi kartının kalan borçlarına uygulanan 'akdi faiz' konusunda da tüketiciler lehine düzenlemeye gidiliyor. Tasarıda akdi faizin, bankaların son iki ay içinde uygulayacağı akdi faiz oranının yüzde 25'ini aşamayacağı hükmü bulunuyor. Bugün Genel Kurul'da önergeyle yapılacak değişiklikle, akdi faizin her ay Merkez Bankası tarafından belirlenmesi hükmü eklenecek.
Yüzde 20'lik asgari ödeme
Tasarı, halen her banka tarafından farklı belirlenen kredi kartı borcuna ilişkin asgari ödeme tutarının yüzde 20'den az olamayacağını öngörüyor. Bankalara asgari yüzde 20'lik limit için bir yıllık geçiş süresi tanınıyor. Bugün yapılacak değişiklikle bir yıllık geçiş süresi de 6 aya indirilecek.
Kredi kartı yasa tasarısı üzerinde yapılacak değişikliklere Bankalar Birliği'nin de rıza gösterdiği bildirildi.