Kart borcunu yapılandırdılar yine ödeyemediler

BURSA - Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Kredi kartı borçlarının yapılandırılması kapsamında imzalanan protokolün yaklaşık yüzde 4’ü daha ilk ayda taksit ödemesini yapamadı” dedi.
Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılarak taksitle ödeme kolaylığı getirilmesi uygulamasının eylül sonu itibarıyla sona erdiğini hatırlatan Kaya, “Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, 875 bin kişiden yaklaşık 459 bin kişi yapılandırma müracaatında bulundu. 3.1 milyar lira olan yapılandırma kapsamındaki borcun 1.5 milyar lirası taksitlendirildi” dedi.
İlk ay yüzde 4’ü ödeyemedi
Kaya, son haftaya kadar yüzde 10’larda seyreden müracaat miktarının yaptıkları yoğun uyarılarla yüzde 50’lere çıktığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Kredi kartı borçlarının yapılandırılması kapsamında imzalanan  protokolün yaklaşık yüzde 4’ü daha ilk ayda bozulmuştur. Bu durum, sonraki dönemlerin de habercisi olmuştur. Başlangıçta verilen yüzde 4 fire sonraki aylarda daha çok kişinin kriz ve işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemez hale geleceğini ve yapılandırmanın beklenen faydayı sağlamayacağını göstermektedir. Sonuçta tüketicinin icralık halleri devam edecek, barış zemini yakalanamamış olacaktır.” (aa)