'Kart faizine çözüm bulunabilir'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bankaların kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarının, serbest piyasa ekonomisi koşulları içerisinde belirlendiğini belirterek, "Yüksek faiz oranlarına piyasa mekanizmasını bozmayacak bir çözüm bulunabilir.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bankaların kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarının, serbest piyasa ekonomisi koşulları içerisinde belirlendiğini belirterek, "Yüksek faiz oranlarına piyasa mekanizmasını bozmayacak bir çözüm bulunabilir. Ama daha bir karar verilmedi" diye konuştu.
Ankara Ticaret Odası heyetini kabulünde konuşan Şener, BDDK tarafından hazırlanan banka kartı ve kredi kartlarına ilişkin kanun tasarısıyla ilgili incelemenin Başbakanlık'ta devam ettiğini, incelemenin ardından Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacağını ve sonra da Meclis'e gönderileceğini söyledi. Kredi kartı faiz oranlarıyla ilgili üç noktada belirsizlik bulunduğu anlatan Şener, "Her bankanın uyguladığı faiz oranlarının, faizin başladığı tarihin ve faizin uygulandığı tutarların farklılığı belirsiz noktalar" dedi. Şener, şöyle devam etti: "Azami faiz oranı ne olmalıdır? Tasarıda buna cevap yok. Müşteriler en düşük faizi uygulayan bankayı bulsun. 'Piyasa mekanizması içerisinde faizlerin düşmesi sağlansın' yaklaşımı tasarı metnine hâkim olmuştur."