Kart faizine sınırlama istemi

Kredi kartları yasa taslağı hazırlığı içerisindeki BDDK'nın, kredi kartları konusunda görüş istediği Ankara Ticaret Odası (ATO) , kredi kartı faizlerinde yasal sınırlama getirilmesi gerektiğini savundu.

ANKARA - Kredi kartları yasa taslağı hazırlığı içerisindeki BDDK'nın, kredi kartları konusunda görüş istediği Ankara Ticaret Odası (ATO) , kredi kartı faizlerinde yasal sınırlama getirilmesi gerektiğini savundu.
ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, oda tarafından sözlü ve yazılı olarak BDDK'ya 22 maddelik rapor sunuldu. Raporda, kredi kartlarına yasal düzenleme getirecek bir yasanın bir an önce çıkarılması ve kredi kartı faizlerine yasal bir sınırlama getirilmesi istendi. Raporda, söz konusu faizlerin devlet borçlanma faizlerine ya da tüketici kredisi faizlerine endekslenmesi önerisinde bulunuldu. Kredi kartlarında çalınma hallerini kapsayan ücretsiz bir 'sigorta sistemi'nin zorunlu hale getirilmesi gerektiği kaydedilen raporda, tüketiciyi cezbetmek amacıyla uygulanan kredi kartıyla taksitlendirme işleminin sınırlandırılması gerektiğine vurgu yapıldı.
Kart kullanıcısına verilen harcama limitinin, kart sahibinin belgelediği aylık toplam geliri ile orantılı olması gerektiği, bunun için kredi derecelendirme sistemine geçilmesi önerilen raporda, ayrıca kredi kartıyla internet üzerinden oynanan kumarın da engellenmesi istendi.