Kart kullanıcısı 'şifreli hayatı' sevdi

MasterCard araştırmasına göre, kredi kartı şifresini aktif hale getirenlerin yüzde 80'i PIN'ini (şifresini) kullanıyor. MasterCard'ın 11 il merkezinde 1.000 kişi üzerinde gerçekleştirdiği MasterIndex'in Temmuz 2006 verileri açıklandı.

İSTANBUL - MasterCard araştırmasına göre, kredi kartı şifresini aktif hale getirenlerin yüzde 80'i PIN'ini (şifresini) kullanıyor. MasterCard'ın 11 il merkezinde 1.000 kişi üzerinde gerçekleştirdiği MasterIndex'in Temmuz 2006 verileri açıklandı. Araştırmaya göre; cüzdanlarda ortalama 2 kredi kartı, 1,4 banka kartı bulunuyor. En çok çipli kart sahipliğini A sosyoekonomik grubundaki kişiler oluştururken, çipli karta en az sahip grup ise 55 yaş ve üstü.
Yüzde 55 şifresini biliyor
Araştırmaya katılan çipli kart kullanıcılarının yüzde 55'i PIN'ini (şifresini) biliyor. PIN'i aktif hale getirenlerin yüzde 80'i ise PIN'lerini kullanmaya başladıklarını ifade ediyor. Kredi kartı kullanıcıları için bir kredi kartının sunduğu en önemli avantaj yüzde 63 ile taksit sayılarının artırılması olurken, bu cevabı yüzde 60 ile harcamaların nakit para olarak geri dönmesi ve yüzde 55 ile anında hediye kuponu ya da hediye kazandırması takip ediyor. Yüzde 54'ü ise taksit ertelemek/ atlatmak olarak sıralıyor.
Görüşülen kişilerin iki kredi kartı olduğu düşünülerek sorulan 'alışverişte hangi kartını kullanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz' sorusuna tüketicilerin yüzde 22'si daha çok taksit yaptırabilecekleri kartı tercih ettiklerini, yüzde 21'i indirim alabilecekleri kartı, yüzde 20'si puan kazanabilecekleri kartı tercih ettiklerini söyledi.